Naga MarketsKurs złotego i WIG20 trzymają się szczytów, gdy giełdy światowe tracąŚrodowy handel przebiegał pod hasłem silnej wyprzedaży akcji. Straty europejskich giełd sięgnęły w ciągu dnia 2,5%, choć potem kawałek z tego udało się odrobić. Impulsem mogło być potężna utrata wartości przez kryptowaluty momentami wyraźnie przekraczająca 20% w skali dnia oraz umocnienie dolara amerykańskiego po publikacji protokołów FOMC, twierdzą analitycy Santander Bank Polska. Na tle tych wydarzeń polski złoty pozostawał stabilny, a indeks WIG20 tracił co prawda 1%, trzyma się jednak najwyższych poziomów od lutego ub.r.

Kurs złotego niewrażliwy na zawirowania na rynkach akcyjnych

Para walutowa EUR/PLN pozostała niewrażliwy na zawirowania na rynkach akcyjnych, „choć zwykle jest z nimi silnie ujemnie skorelowany. Dzienny zakres wahań tego kursu mieścił się w przedziale wyznaczonym notowaniami z wtorku i niewiele wystawał poza 4,52-4,53. USD/PLN też zdołał utrzymać się wokół 3,70” – zauważają analitycy Santander Bank Polska.

Te artykuły również Cię zainteresują
W środowisku mocnego złotego pojawiły się dwa nowe komentarze (skrajne) członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) dotyczące dalszej ścieżki polityki monetarnej. Cezary Kochalski z RPP uważa, że nie ma konieczności rozpoczynania cyklu podwyżek stóp procentowych jeszcze w czasie, który pozostał do końca kadencji obecnej Radzie.

– Podkreślił, że gospodarka jest na początku drogi wychodzenia z kryzysu a pandemia wciąż generuje znaczną niepewność. Jego zdaniem inflacja może w tym roku wynieść średnio niecałe 4% a w przyszłym nie powinna przekroczyć 3,5%, obecne wybicie inflacji wywołane jest szokami, które ustąpią w średnim terminie obniżając jej poziom. Dodał, że przy rozpoczynaniu cyklu zacieśnienia trzeba brać pod uwagę zestaw parametrów makroekonomicznych a nie samą inflację – komentuje Santander.

Z kolei Łukasz Hardt stwierdził, że nic nie wskazuje na powrót inflacji do przedziału dopuszczalnych odchyleń od celu jeszcze w tym roku. Uważa, że potrzebna jest szybka podwyżka stóp o 15 punktów bazowych, aby przeciwdziałać dalszemu wzrostowi oczekiwań inflacyjnych w warunkach wysokiej dynamiki CPI.

Indeks PLN (wykres liniowy) vs WG20 (wykres świecowy). Źródło: Tradingview.com

Dane z Polski: inflacja najwyżej od 20 lat

Inflacja HICP wzrosła w kwietniu z 4,4% r/r do 5,1%, najwyżej od blisko 20 lat. Inflacja cen towarów była najwyższa od 8,5 lat (3,5% r/r) a inflacja cen usług cofnęła się z 9,2% r/r do 8,5% – najniżej od roku, ale przy cenach biletów lotniczych spadających o ponad 60% r/r. Inflacja bazowa HICP (czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, alkoholu i papierosów) pozostała trzeci miesiąc na 5,2% r/r, najwyżej od 19,5 lat.

Z kolei zatrudnienie w sektorze firm wzrosło w kwietniu o 0,9% r/r, nieco mniej niż zakładała prognoza i konsensus rynkowy (1,1%).

– Roczna dynamika wyszła na plus po raz pierwszy od marca 2020. Wzrost płac przyspieszył do 9,9% r/r, zgodnie z naszą i rynkową prognozą. Było to najwyższe tempo wzrostu od 2008 r., chociaż w dużym stopniu podbite w górę przez efekt bardzo niskiej bazy z kwietnia 2020 r. W sumie, krajowy rynek pracy pozostaje w niezłej kondycji i będzie dobrą bazą dla ożywienia dynamiki konsumpcji w II półroczu. Sprzyjające dla odbicia konsumpcji są też nastroje konsumentów, na co wskazuje ich mocna poprawa w majowej ankiecie – stwierdza zespół analityków Santander Bank Polska.

invest

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazymrc akcje | kurs korony szwedzkiej | lpp akcje | pkn orlen kurs | dow jones notowania | akcje gpw | bitcoin nowości |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here