Naga MarketsWojna handlowa nadal napędza rynki, na czym traci nie tylko amerykańska, ale i polska giełda. WIG20 otarł się o 11. sesję spadków z rzędu. Co więcej, kurs złotego nie umie odeprzeć ataków kupujących funta, dolara i euro, tracąc w tym tygodniu. Krzysztof Kamiński, Adam Rak oraz Marcin Wenus w studiu Comparic24.tv wspólnie przyglądają się najważniejszym wydarzeniom ostatnich sesji handlowych. Sprawdź “co trzęsło rynkami” w ostatnim czasie i trzymaj rękę na pulsie.


Wojna handlowa, ważne publikacje makroekonomiczne i decyzja RPP

Głównymi tematami, którymi żyją światowe rynki pozostaje temat wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami, na której cały czas korzysta kurs dolara amerykańskiego. W drugiej połowie tygodnia oczy inwestorów skupiły się również na istotnych publikacjach fundamentalnych ze Stanów Zjednoczonych oraz Polski.

„Pamiętajmy, że poniedziałkowa sesja przyniosła bardzo silną przecenę amerykańskich indeksów. W tym czasie NASDAQ tracił około 3%. Rynek cały czas zastanawia się jak rozwinie się kwestia wojny handlowej, która cały czas odbija się czkawką rynkom kapitałowym. Dolar jednak jest w stanie wykorzystać obecną niepewność polityczną na swoją korzyść” – zauważa Krzysztof Kamiński.

Chiny wprowadzają cła na amerykańskie produkty o wartości 60 miliardów dolarów. Środowe popołudnie przebiega niezwykle emocjonująco. Pomijając już poranne dane dot. PKB Niemiec, Polski i strefy euro oraz najnowsze wyniki inflacji konsumenckiej z Polski, po południu poznaliśmy już decyzje monetarną Rady Polityki Pieniężnej a o godz. 14:30 opublikowane zostały najnowsze dane dot. sprzedaży detalicznej w USA i inflacji CPI w Kanadzie.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez amerykański Census Bureau, wartość bazowej sprzedaży detalicznej m/m wzrosła w kwietniu br. zaledwie o 0,1%, co okazało wynikiem gorszym nie tylko od ubiegło-miesięcznego (1,3%).

Wcześniej, w godzinach popołudniowych, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Warto zwrócić uwagę, że okres niskich stóp procentowych RPP ciągnie się od marca 2015 roku, gdy prezesem Rady był jeszcze Marek Belka.

WIG20 najsłabszy od co najmniej 17 lat, ociera się o 11 dni spadków z rzędu [AKTUALIZACJA]

Rosnące napięcia w wojnie handlowej USA i Chin odbijają się także na naszym rodzimym parkiecie. Notowania indeksu WIG20 osuwają się dziś 11 sesję z rzędu. Historia danych cenowych z TradingView pokazuje, że tak długotrwałych osunięć nie doświadczyliśmy przynajmniej od 2002 roku.

[AKTUALIZACJA GODZ: 16:45] Tuż przed zamknięciem środowego handlu, indeks WIG20 odwrócił notowania i przechylił się w kierunku 0,6% aprecjacji. Dzięki temu zatrzymał falę jednych z najdłuższej serii spadków od kilkunastu lat, które trwały ostatecznie 10 sesji.

„O mały włos bylibyśmy świadkami jedenastej z rzędu sesji spadkowej na indeksie WIG20. Benchmark jest obecnie przerażająco słaby i gdyby nie spółki gamingowe i technologiczne bylibyśmy jednym z najsłabszych rynków w Europie. Obecnie polski rynek wydaje się niedowartościowany, jednak najwięcej zagrożeń płynie ze strony politycznej” – komentuje Marcin Wenus.

WIG20 - wykres dzienny - 15 maja 2019
WIG20 – wykres dzienny – 15 maja 2019

W trakcie środowej sesji najgorzej radzą sobie akcje Banku Pekao, PZU oraz Santander Bank Polska. Od początku maja zdecydowanej większości głównych spółek benchmarku polskiej giełdy towarzyszy wyraźny trend spadkowy, przekładający się negatywnie na obraz całego indeksu.

Kurs złotego osuwa się do franka, dolara i euro

Najnowsze doniesienia rynkowe negatywnie wpływają również na kurs złotówki. EUR/PLN testuje w środę poziomy tuż pod 4,315 zł, które są najwyższymi od marca bieżącego roku. Kurs dolara w tym samym czasie wybija poziomy 3,85 zł i już niewiele brakuje mu do przetestowania tegorocznych maksimów. Frank szwajcarski dotarł natomiast pod 3,83 zł, gdzie przebiega górne ograniczenie dawnej konsolidacji, rysowanej jeszcze do połowy lutego 2019.

Złoty obronną ręką wypada jedynie wobec funta. Warto jednak zauważyć, że kurs GBP 15 maja traci do większości głównych walut i w stosunku do dolara testuje kwietniowe minima. GBP/PLN kosztuje po godzinie 15:30 poniżej 4,95 zł i zmierza coraz wyraźniej w kierunku miesięcznych dołków.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here