Naga MarketsKurs złotego i forinta stabilny Globalna awersja do ryzyka osłabia waluty rynków wschodzących. W przypadku rubla dodatkowa presja bierze się z ryzyka geopolitycznego – aresztowanie opozycjonisty Nawalnego po przylocie do Moskwy spotyka się z potępieniem ze strony polityków z USA i Europy. Złoty i forint stabilnie.

Kurs złotego stabilny, (USD/RUB) dziś rośnie

USD/RUB rośnie dziś o 1 proc. do 74,28. Nawalny został zatrzymany w niedzielę w związku z naruszeniem warunków zawieszonej kary. Jakkolwiek jest mało realne, aby Rosję czekały sankcję z zatrzymanie Nawalnego, to jednak potępienie interwencji policji przez polityków z USA i Europy psuje klimat wokół rosyjskich aktywów. Przy generalnie słabych nastrojach na rynkach zewnętrznych nie ma siły mogącej przeciwstawiać się obawom o ryzyko polityczne. Mimo to w kolejnych dniach spodziewane jest nasilenie popytu na rubla ze strony rosyjskich eksporterów, którzy będą zbierać środki pod rozliczenia podatkowe przed 25 stycznia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Od strony technicznej USD/RUB aktualnie mierzy się z linią trendu spadkowego. Wyżej w okolicach 75,00 opór wyznacza średnia 55-sesyjna.

USD/RUB – wykres 1D; Źródło: TMSDirect

Nie widzimy wiele ruchu na rynku złotego w pierwszej części dnia i EUR/PLN utrzymuje się stabilnie blisko 4,5450. Na rynku pojawił się komentarz Łukasza Hardta z Rady Polityki Pieniężnej, zdaniem którego „obecnie nie jest moment na podwyższanie stóp”. Wypowiedź nie zmienia nic, gdyż temat podwyżek w ogóle nie jest obecnie rozważany przez inwestorów, za to prawdopodobieństwo obniżki jest tematem dyskusji. Ale po piątkowej konferencji prezesa NBP Glapińskiego ryzyko luzowania spadło. W opinii prezesa stopy procentowe powinno pozostać bez zmian przez najbliższe dwa lata i tylko radykalne pogorszenie się sytuacji gospodarczej będzie skłaniać do cięcia. Poziomy EUR/PLN 4,54-4,56 traktujemy jako górną granicę obecnej konsolidacji i miejsce do sprzedaży.

Na EUR/HUF widać podobne oddziaływanie pogorszenia nastrojów globalnych z 361-362 jako górną bandą konsolidacji. Po przepływach nie widać jednak dużych chęci do odbudowy długich pozycji w forincie, co zagraża dalszemu odejściu EUR/HUF wyżej w kierunku 365.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here