Polska i Węgry sprzeciwiają się pozostałym krajom Unii Europejskiej, a Rabobank uważa, że napięcia te mogą się jeszcze nasilić do szczytu zaplanowanego na 10-11 grudnia br. Kurs złotego (EUR/PLN) ma się przez to osłabić wobec euro. Stratę ma odnotować także węgierski forint.
- Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek z premierem Węgier Viktorem Orbanem
- Ze spotkania wynika, że Polska i Węgry nie pójdą na ustępstwa
- Redystrybucja funduszy unijnych może być opóźniona
Wspólna deklaracja Polski i Węgier może doprowadzić do skoku kursu EUR/PLN i EUR/HUF
W czwartek 26 listopada miało miejsce spotkanie premiera Morawieckiego oraz jego węgierskiego odpowiednia Viktora Orbana. Podpisano wtedy wspólne oświadczenie, gdzie zadeklarowano, że celem obu rządów jest niedopuszczenie do powstania mechanizmu, który osłabi rządy prawa w Unii poprzez sprowadzenie ich do instrumentu politycznego.
Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz też: Forex Tester. Najlepsze narzędzie do testów i symulacji?
– Wspólna deklaracja podpisana przez obu premierów oznacza, że nie są oni skłonni do znacznych ustępstw, aby przezwyciężyć impas wywołany wetem i odblokować setki miliardów euro, których kraje UE pilnie potrzebują, aby rozpocząć odbudowę swoich gospodarek po recesji wywołanej koronawirus pandemia – wnioskuje Rabobank.
Powyższe stwarza ryzyko krótkoterminowego skoku kursu euro wobec złotego oraz forinta. Rabobank uważa, że rynek jest coraz bardziej świadom tego, że rozwiązanie sporu może zająć znacznie więcej czasu, a redystrybucja funduszy unijnych może zostać znacznie opóźniona, co byłoby niekorzystne dla aktywów europejskich w krótkim terminie.
Kurs euro do złotego (EUR/PLN) testuje linię trendu
Notowania euro do złotego zyskują trzeci dzień z rzędu, a para walutowa EUR/PLN powróciła ponad kanał średnich ze 100- oraz 200-dni. Obecnie byki mierzą się z krótkoterminową linią trendu biegnącą od szczytu z 10 listopada.
![]() . |
Rabobank uważa, że zamknięcie dnia ponad poziome 4,50 zł wskazywałoby, że krótkoterminowe nastawienie na EUR/PLN zmieniło się na bycze.
Autor poleca również:
- Dolar straci na restrykcjach z powodu COVID-19. Biden może je wprowadzić w styczniu
- IBM planuje zwolnienie 10 tysięcy pracowników w Europie
- Brexit: Barnier (UE) wraca negocjować do Londynu. UK musi być gotowa na ustępstwa