Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyhamowanie wzrostu eurodolara i w konsekwencji spadek dynamiki odbicia PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5721 PLN za euro, 3,8500 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1424 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2956 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,556% w przypadku obligacji 10-letnich.
Kurs złotego umacnia się, minutes FED przyjęte zostały dość neutralnie
Ostatnie godziny przyniosły wyhamowanie znacznego odbicia na eurodolarze. Minutes FED przyjęte zostały dość neutralnie – mimo że amerykańska gospodarka nabrała w tym roku rozpędu, decydenci Fed pozostają ostrożni względem utrzymujących się zagrożeń związanych z pandemią i zobowiązali się do utrzymania luźnej polityki monetarnej do czasu, aż ożywienie będzie bardziej pewne, wynika z protokołu z marcowego posiedzenia Fed. Lokalnie byliśmy świadkami zakończenia posiedzenia RPP. Z komunikatu zniknęły odniesienia co do silnego złotego, jednak pozostało przywiązanie do tempa odbicia w zależności od zachowania kursu. Ponadto RPP sugeruje dalszy wzrost inflacji (na bazie m.in. kosztu wywozu śmieci czy paliw). PLN otrzymał więc wsparcie ze strony Rady w zakresie usunięcia informacji dot. zbyt silnego PLN, co teoretycznie ogranicza ryzyko interwencji NBP.
Te artykuły również Cię zainteresują


W trakcie dzisiejszej sesji warto bliżej przyjrzeć się wystąpieniu prezesa NBP o godz. 15:00, gdzie padną najpewniej opinie dot. inflacji i kursu PLN. Ponadto mamy dziś minutes EBC oraz wnioski o zasiłek z USA.
Z rynkowego punktu widzenia PLN dotarł do pierwszej istotnej strefy wsparcia na wykresie EUR/PLN czyli okolic 4,56-4,57 PLN. Pierwszą reakcją jest wyhamowanie zniżki co sugeruje potencjalną konsolidację w tym zakresie.
Autor poleca również:
- Indeks FTSE 100 wzrósł o niemal 0,9 procent, DAX z minimalną stratą
- Kurs dolara ma za sobą dwa dni spadków. USD/PLN pogłębia minima
- Kurs funta silny po PMI usługowym. Euro niewzruszone danymi za marzec