polskie monety na wysokich stosachNotowania polskiej waluty w ostatnich dniach znajdują się niemal w nieprzerwanej przecenie – zeszłotygodniowe spadki przelały się również na bieżące sesje. W efekcie PLN do USD znalazł się na niemal dwuletnich minimach, a EUR wybija wielomiesięczną konsolidację. Indeks złotego mierzący jego relatywną siłę do ważonego koszyka głównych walut sugeruje, że spadki wartości mogą dopiero nabrać tempa. PLN Index wybił bowiem istotny poziom 72 punktów, który trzymał cenę w ryzach nieprzerwanie od połowy zeszłego roku.


Stabilność złotego wobec zawirowań walutowych dobiegła końca?

Brak wyraźniejszej zmienności PLN w ostatnich miesiącach mógł zadziwiać inwestorów i analityków. Konsolidacja w stosunku do dolara przyniosła okres rekordowo niskiej fluktuacji obserwowany ostatni raz 3 lata temu. Indeks polskiego złotego w tym czasie przesuwał się na wykresie niemal poziomo, z wyraźnie zarysowanym wsparciem na wysokości 72 punktów. W tym tygodniu poziom został trwale wybity i testuje poziomy z października zeszłego roku:

Indeks złotego
Indeks złotego (PLN Index) przesuwał się od czerwca w formacji zwężającego klina. Jej dolne ograniczenie zostało ostatecznie wybite. Źródło: Stooq.pl

Jeżeli notowania indeksu utrzymają się poniżej pułapu 72 pkt., wtedy ten otworzy sobie drogę do dalszych spadków, między innymi w okolice 71 punktów – poziom ostatni raz był obserwowany pod koniec 2016 roku.

Presja na złotym z całą pewnością nie ustąpi więc w najbliższych dniach, a dolar znajdzie miejsce na dalsze umocnienie i pogłębienie rysowanych we wtorek kilkuletnich maksimów.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here