Notowania polskiego złotego mocno rozpoczęły bieżący tydzień. Niemniej, już jego druga połowa przynosi powrót wartości rodzimej waluty do zniżek. Indeks BOSSAPLN dzisiaj porusza się w rejonie 84 pkt. – blisko tegorocznych szczytów, ale jednak bez wyraźnej siły na powrót do ataku na maksima.
Złoty stabilny pod koniec tygodnia
Analogiczna sytuacja ma miejsce na wykresie notowań USD/PLN. Kurs tej pary walutowej wczoraj otarł się na nowo o poziom 4,20, a dzisiaj oscyluje nieco powyżej poziomu 4,19. Z kolei w przypadku kursu EUR/PLN odbicie w górę jest nieznaczne, a notowania poruszają się nadal w rejonie 4,50.
Wartość polskiego złotego porusza się przy tegorocznych szczytach, niemniej rodzimej walucie brakuje impulsów do powrotu do zwyżek. Dzisiaj o takie impulsy będzie trudno, bowiem w Polsce nie są zaplanowane żadne istotne publikacje danych makro, a to oznacza, że złoty najprawdopodobniej będzie poruszał się pod dyktando sytuacji na świecie – tu zaś w centrum uwagi będą raczej dopiero dane makro ze Stanów Zjednoczonych, których publikacja jest zaplanowana na drugą połowę dnia.
Złoty jest traktowany przez globalnych inwestorów jako waluta wyższego ryzyka. Sam ten fakt może negatywnie przekładać się na wartość złotego w najbliższych dniach, bowiem na światowym rynku walutowym tematem przewodnim pozostaje niepewność związana z kompromisem wokół limitu zadłużenia w USA oraz obawy związane z wpływem jastrzębiego podejścia kluczowych banków centralnych na gospodarkę.
Autor poleca również:
- Wiele krajów wpadnie w recesję, ale Polska nie, uważa prezes NBP
- Bitcoin szykuje się na rajd do 220 tys. dol. Max Keiser potwierdza byczą prognozę
- Rolex okazał się lepszy od S&P 500. W perspektywie 5 lat akcje wypadły gorzej od zegarków