Naga Markets

Kurs złotego (CHF/PLN) nadal spada. Rynek liczy na mocniejszy ruch RPPWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie presji na wycenie złotego, gdzie pozostajemy w rejonie historycznych minimów wyceny PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,9700 PLN za euro, 4,5754 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,9387 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,9984 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 4,67% w przypadku obligacji 10-letnich.

Kurs złotego nadal traci względem głównych walut

Ostatnie godziny były czasem burzliwego handlu na rynkach. Na poziomie akcyjnym dominuje podaż ale wyraźne podbicie aktywności (m.in. na GPW z 3,5 mld obrotu) sugeruje poszukiwanie potencjalne dołka. Na poziomie długu trwa podbija rentowności krajowych obligacji, gdzie papiery 10 letnie kwotowane są już z rentownościa 4,67% wobec 3,75% na początku roku.Wyraźnie nerwowo jest również na rynku surowcowym gdzie są perspektywy ograniczenia importu m.in. ropy i gazu z Rosji wybijają kwotowania na nowe, wieloletnie maksima, tym samym podbijając oczekiwania co do szybkiego wzrostu inflacji. Na poziomie walutowym eurodolar jest najniżej od maja 2020 podbijając presję wokół walut EM.

Złoty notuje najsłabsze poziomy w historii, gdzie przejściowo euro kwotowane było wczoraj powyżej 5 PLN. W konsekwencji oczy rynku zwrócone są dziś na kończące się posiedzenie RPP. Teoretycznie oczekiwania wynoszą podwyższenie stopy referencyjnej o 50pb. Prognozy te zbierane były jednak przed wyraźnym impulsem deprecjacyjnym na PLN i serii interwencji NBP.

Notowania EURPLN
Notowania EURPLN

Sugeruje to iż Rada może chcieć wysłać sygnał do rynku decydując się na mocniejszy ruch rzędu nawet 100 pb. Dodatkowo najpewniej otrzymamy zapewnienie o gotowości do dalszych interwencji (wraz z deklaracją iż mamy „amunicję” aby to robić) oraz przypomnienie o fundamentalnych podstawach złotego.

W praktyce jednak problem z deprecjacją PLN wydaje się być szerszy gdyż pod presją znajduje się cały koszyk CEE, z uwagi na wydarzenia geopolityczne. Możliwy scenariusz zakłada iż dopiero ograniczenie agresji Rosji wobec Ukrainy będzie czynnikiem pozwalającym na odbicie wyceny zarówno euro jak i PLN.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kursu funta | eurocash akcje wykres | prognoza dla dolara | konto forex | alior akcje opinie | kurs euro prognozy na najbliższe dni | dax forum |

NEDŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here