Naga MarketsKurs złotego bez reakcji na słabe dane? EUR/PLN i USD/PLN relatywnie nisko
Marcin Kiepas, Tickmill

21 maja GUS opublikował dane dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce. Spowolnienie dynamiki okazało się najsilniejsze w historii (-25,5% vs -11,2% m/m), natomiast kolejnego dnia pojawiły się dane odnośnie produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej. Jaki obraz polskiej gospodarki rysują najnowsze dane oraz jak mogą one wpłynąć na zachowanie złotego? Na pytania te odpowiada Marcin Kiepas, główny analityk Tickmill.

  • Produkcja budowlano montażowa osuwała się o -0,9% co było zgodne z rynkowym konsensusem.
  • Z kolei sprzedaż detaliczna znalazła się na poziomie -22,6%, gdy rynek oczekiwał odczytu rzędu 16,9%
  • Kurs złotego zdaje się nie reagować na odczyty i pozostaje uzależniony od czynników zewnętrznych

Te artykuły również Cię zainteresują
Słabe dane z Polski nie powinny być dla nikogo niespodzianką

Dane z polskiej gospodarki są złe, wypadają poniżej prognoz analityków, jednak zdaniem Marcina Kiepasa wyjątkowa sytuacja w jakiej znalazł się nie tylko nasz kraj, ale i cały świat powoduje, że nie powinno to nikogo dziwić. W obliczu pandemii oraz gospodarczego lockdownu silny spadek produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej były nie do uniknięcia, a ich rozminięcie się z prognozami wynika z faktu, że ekonomiści poruszają się na nieznajomym gruncie i ciężko z dużą dokładnością prognozować obecne i przyszłe skutki Covid-19 na gospodarkę.

Wyniki nie są zaskoczeniem, są jednak rzeczywiście złe. Produkcja budowlano-montażowa była przybliżona do prognoz (…) musimy pamiętać jednak, że mamy kwiecień, czyli miesiąc, w którym budowlanka zaczyna mocno rozkwitać. Rok temu obserwowaliśmy wzrost dwucyfrowy rzędu 15-17%. Widać więc jak dane są słabe – komentuje Marcin Kiepas z Tickmill.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here