Naga MarketsKurs złotego bez reakcji na RPP. Euro (EUR/PLN) utrzyma 4,50 zł13 stycznia 2021 roku (w środę) Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie debatowała między innymi nad poziomem stóp procentowych w Polsce, a jej decyzja będzie kluczowa dla polskiego złotego. Analitycy Credit Agricole nie zakładają jednak większej niespodzianki i są zdania, że w tym tygodniu kurs euro (EUR/PLN) będzie oscylował w przedziale 4,50-4,55 zł.

  • Stopy procentowe w Polsce znajdują się na rekordowo niskich poziomach, rynek nie wyklucza jednak możliwości ich dalszej obniżki po ostatnich wypowiedziach przedstawicieli RPP
  • Kurs euro powinien utrzymać obecny przedział cenowy. Gdyby jednak EUR/PLN próbował spadać poniżej 4,50 zł, Credit Agricole nie wyklucza kolejnej interwencji w celu osłabienia złotówki
  • Dla złotego istotne oprócz wydarzeń lokalnych mogą być również doniesienia z USA dotyczące prac nad pakietem fiskalnym

Kurs euro utrzymuje wsparcie na 4,50 zł. RPP nie zmieni mocniej wyceny złotego?

W ubiegłym tygodniu kurs EUR/PLN spadł do 4,5100 (umocnienie złotego o 0,6%). Przez cały ubiegły tydzień kurs EUR/PLN kształtował się w trendzie spadkowym, co związane było ze spadkiem światowej awersji do ryzyka.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Wyższemu popytowi na ryzykowne aktywa sprzyja uruchomienie programów masowych szczepień na COVID-19 w najważniejszych gospodarkach, a także oczekiwania inwestorów na większą skalę stymulacji fiskalnej w USA ze względu na przejęcie przez Demokratów kontroli nad Senatem. W czwartek złoty kilkukrotnie przejściowo spadł poniżej poziomu 4,50 za euro. Dalsza aprecjacja polskiej waluty poniżej tego poziomu była najprawdopodobniej hamowana przez interwencje walutowe NBP – komentował zespół analityków Credit Agricole.

Wartość złotego względem głównych walut. Źródło: Credit Agricole.

Chociaż po ostatnich wypowiedziach członków RPP pojawiły się obawy, że istnieje możliwość dalszego cięcia stóp procentowych w Polsce, to Credit Agricole nie spodziewa się mocniejszej reakcji polskiego złotego w środę po poznaniu wyników posiedzenia.

– Oczekujemy, że w tym tygodniu kurs EURPLN będzie kształtował się w przedziale 4,50-4,55. Jednocześnie uważamy, że w przypadku rosnącej presji na aprecjację złotego możliwe są kolejne interwencje walutowe NBP – czytamy w raporcie Credit Agricole.

RPP bez większego wpływu na krzywą IRS w Polsce

W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS (swap stopy procentowej) wyniosły 0,21 (brak zmian), 5-letnie zmniejszyły się do 0,59 (spadek o 2pb), a 10-letnie zwiększyły się do 1,11 (wzrost o 3pb). W ubiegłym tygodniu stawki IRS były stabilne. Ich niskiej zmienności sprzyjały obniżone obroty ze względu na święto Trzech Króli, a także ograniczona aktywność inwestorów w oczekiwaniu na posiedzenie RPP.

Krzywa IRS. Źródło: Credit Agricole

– W tym tygodniu w centrum uwagi rynku będzie posiedzenie RPP. Naszym zdaniem nie będzie miało ono znaczącego wpływu na krzywą. Neutralne dla stawek IRS będą także krajowe dane o bilansie płatniczym i inflacji, dane z USA (inflacja, sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, wstępny indeks Uniwersytetu Michigan), a także informacje dotyczące rozmiarów pakietu stymulacyjnego w USA przygotowywanego przez Partię Demokratyczną – podsumowali analitycy Credit Agricole.

Opinię o braku wpływu posiedzenia RPP na rynek oraz o braku istotniejszej decyzji potwierdzają również analitycy innych polskich instytucji finansowych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here