Naga MarketsKurs złotego będzie umacniał się do euro (EUR/PLN) uważa P. Kwiecień
Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB

Nastroje inwestorów są bardzo dobre. Oceniają, że co najgorsze jest już za nami i trzeba szukać tego, co jest tanie. Tani był złoty, stąd tak duże jego wzmocnienie. Dolar kosztuje nieco powyżej 3,90 zł, za euro płacimy ponad 4,40 zł. Kurs franka jest powyżej 4,10 zł.

Kurs dolar kosztuje ponad 3,90 zł, kurs franka pokonuje ważne poziomy

Złoty był słaby przez ostatnie miesiące ze względu na zwiększone ryzyko i odpływ globalnego kapitału – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Inwestorzy zauważyli, że po tak dużych wzrostach na indeksach w USA część rynków walutowych gospodarek wschodzących wygląda bardzo atrakcyjnie.

Następuje odpływ od dolara do walut, które wcześniej miały się słabo. Zyskują też inne waluty rynków wschodzących.

Umacnianie się złotego nie jest zasługą polskiej gospodarki, która być może najmniej wśród krajów UE ucierpi z powodu recesji, bo takie prognozy też się pojawiły.

Inwestorzy patrzą bardziej regionami i grupami aktywów, a nie przyglądają się poszczególnym krajom, chyba że dzieje się w nich coś wyjątkowo złego – komentuje ekspert XTB. – Euro zyskuje wobec dolara, co wpływa wzmacniająco na kurs złotego, ze względu na przygotowywany przez UE ogromny program pomocy gospodarczej.

Powrót do poziomu 4,50 zł za euro jest mało realny. Frankowicze mogą być w lepszych nastrojach. Czy dolar może kosztować poniżej 4,00 zł, a frank potanieje?

Przed pandemią prognozowałem, że na koniec roku dolar amerykański będzie kosztował 4,70 zł – dodaje dr P. Kwiecień. – Ten scenariusz powoli wraca do gry, bo dolar nadal jest przewartościowany, a złoty lekko niedowartościowany.

Rosną tez szanse, że w drugiej połowie roku frank szwajcarski będzie kosztował poniżej 4,00 zł.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCzy ceny mieszkań zaczną w końcu spadać?
Następny artykułAustralia zaostrza prawo dotyczące inwestycji zagranicznych
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here