Naga MarketsPalec na wykresieRynki akcji w Europie kontynentalnej i USA zamknęły się w piątek wyżej, pomimo przerażających danych o zatrudnieniu w USA. Londyński rynek akcji został zamknięty w piątek z okazji święta w Wielkiej Brytanii. W ostatnim czasie traderzy byli odporni na kiepskie aktualizacje gospodarcze, ponieważ ich uwaga koncentrowała się na krajach, które zniosły ograniczenia związane z kwarantanną.

Traderzy wciąż z skupieni na krajach, które zniosły ograniczenia związane z kwarantanną

Szokujące ruchy, które zaobserwowano na globalnych rynkach akcji w lutym i marcu, odzwierciedlają poglądy, że gospodarki zostały poważnie dotknięte kryzysem Covid-19, jednak w ostatnich tygodniach wiele krajów podjęło kroki w kierunku ponownego otwarcia niektórych sektorów swoich gospodarek. Postęp w tym aspekcie napędzał nastroje na rynku akcji. Wczoraj premier Johnson nakreślił plany zmniejszenia brytyjskich ograniczeń.

Pracownicy budowlani i wytwórcy mogą potencjalnie wznowić pracę w najbliższym czasie, co może zwiększyć zaufanie do inwestycji w akcje notowane na giełdzie w Londynie.Rynki akcji w Azji zyskały w nocy dzięki optymizmowi związanemu ze zmniejszeniem ograniczeń w niektórych krajach, z kolei europejskie indeksy otwierają się na plusie. Korea Południowa i Niemcy zgłosiły wzrost liczby nowych infekcji po złagodzeniu kwarantanny.

Jest to coś, o czym inwestorzy powinni pamiętać, ponieważ może to ograniczyć ponowne otwarcie kolejnych gospodarek w obawie przed drugą falą zachorowań.Raport z rynku pracy w USA pod koniec ubiegłego tygodnia był bolesnym doświadczeniem. W kwietniu utracono 20,5 miliona miejsc pracy, podczas gdy ekonomiści spodziewali się utraty 22 milionów stanowisk. Stopa bezrobocia wzrosła z 4,4% w marcu do 14,7% w kwietniu, ale szacunek wyniósł 16%.

Należy pamiętać, że w szczytowym momencie kryzysu kredytowego stopa bezrobocia wyniosła nieco ponad 10%. Stopa bezrobocia jest teraz na równi z poziomami ostatnio widzianymi w latach czterdziestych. Średni roczny wskaźnik zarobków skoczył do 7,9% z 3,3%, ale dane te są wypaczone w stosunku do dobrze płatnych pracowników, którzy będą pracować w warunkach kwarantanny. Raport uwzględnia tylko prace, które są nadal wykonywane, więc gdy z równania usuwa się ogromną liczbę miejsc pracy – głównie w branży hotelarskiej i turystycznej – średnia wzrasta.

Przed koronawirusem wskaźnik zarobków był uważnie obserwowany, ale w świetle obecnej sytuacji stał się mniej istotny. W ciągu najbliższych kilku miesięcy kluczowa będzie zmiana zatrudnienia poza rolnictwem oraz stopa bezrobocia. W ubiegłym tygodniu wstępny odczyt liczby bezrobotnych wyniósł 3 miliony i był to piąty tydzień z rzędu, w którym liczba wniosków o zasiłek spadała.

W zeszłym tygodniu inwestorzy obserwowali przebieg stosunków handlowych między USA i Chinami i chociaż początkowo występowały pewne napięcia, sytuacja poprawiła się pod koniec tygodnia. Steve Mnuchin, sekretarz skarbu USA, rozmawiał przez telefon z wicepremierem Chin Liu. Rozmowy dotyczyły kryzysu zdrowotnego i gospodarki.

Sytuacja ta wsparła zaufanie do rynków akcji, ale widząc, że prezydent Trump wciąż zmienia nastawienie, możliwe, że ponownie podejmie walkę z Pekinem, aby pokazać, że stawia Amerykę na pierwszym miejscu. Walka o fotel prezydencki odbędzie się pod koniec tego roku,a Chiny mogą znaleźć się na linii ognia.Kanada opublikowała swój raport z rynku pracy w zeszły piątek. Stopa bezrobociaw kwietniu wzrosła do 13%, ale było to znacznie mniej niż 18%, które przewidywali ekonomiści.

Zmiana zatrudnienia spadła o 1,99 miliona, a około 75% utraconych miejsc pracy było pełnoetatowych, co jeszcze bardziej dotknie kanadyjską gospodarkę.Dane handlowe z Niemiec pokazały negatywny obraz popytu wewnętrznego i zewnętrznego. W marcu eksport spadł o 11,8%, co było znacznie gorsze od oczekiwań na poziomie 5%. Import spadł o 5%. Niemcy są dużym eksporterem, więc gwałtowny spadek eksportu podkreśla słabość popytu światowego.Christine Lagarde, szef EBC, wezwała europejskich przywódców do opracowania „szybkiego, dużego i symetrycznego” planu finansowego, który miałby pomóc gospodarce strefy euro. Państwa członkowskie UE są nadal podzielone co do sposobu reagowania na kryzys.

Dużą kwestią sporną jest to, ile zostanie wypłaconych dotacji, a ile pożyczek. Mówiąc ogólnie, gospodarki południowe, takie jak Włochy, wolą większą część dotacji, podczas gdy kraje północne, takie jak Holandia, popierają udzielanie pożyczek. Dopóki obecne są podziały wewnętrzne, blok i euro prawdopodobnie pozostaną w trudnej sytuacji.Rynek ropy przyspieszył w ciągu ostatnich kilku tygodni, ponieważ amerykańscy producenci ropy ograniczali produkcję. Najnowszy raport Baker Hughes wykazał, że liczba aktywnych platform wiertniczych w USA spadła o 34, do 374, co jest rekordowo niskim wynikiem.

Ponadto optymizm związany z ponownym otwarciem niektórych gospodarek dał handlowcom nadzieję, że popyt wzrośnie.Złoto odnotował skok zmienności po raporcie o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA. Metal zakończył spadki w piątek po południu, ale nadal pozostawał na poziomie powyżej 1700 USD. W ciągu ostatnich kilku tygodni złoto nie było ukierunkowane. Teraz, gdy coraz więcej krajów łagodzi ograniczenia, popyt na kruszec może spaść, ponieważ niektórzy inwestorzy chętnie podejmują większe ryzyko i kupują akcje.

O 10:00 zostanie opublikowany raport z włoskiej produkcji przemysłowej. Publikacja ma wynieść -20%, podczas gdy odczyt w lutym wyniósł -1,2%.


Sponsorem codziennych analiz rynkowych jest CMC Markets

 

Kursy walut: dolar, funt, euro i jen

EURUSD – kurs znajdował się ostatnio w konsolidacji a przełamanie poniżej 1,0768 może otworzyć drogę na 1,0636. Wzrost tego miejsca ma szansę wyhamować na oporze przy 1,1000.

GBPUSD – para miała ostatnio problem z obraniem kierunku, ale dopóki utrzymuje się powyżej 50-dniowej MA przy 1,2389, tendencja pozostaje wzrostowa. 200-dniowa MA przy 1,2649 może stanowić opór.Przełamanie 1,2389może z kolei skierować notowania na 1,2165.

EURGBP – dopóki utrzymujemy się powyżej 100-dniowej MA, przy 0,8656, tendencja pozostaje wzrostowa, a poziom 0,8865 stanowi opór. Przełamanie 0,8656 może otworzyć drogę na test 0,8600.

USDJPY – kurs notował spadki od marca, a przełamanie poniżej 106,00 może skierować parę na 104,00. Poziom 108,22 oraz 200-dniowa MA stanowi teraz opór.

Kurs złota w górę, DAX i kurs euro notują spadki

Złoto – sentyment dla kasowego kontraktu CFD na złoto, wskazuje na utrzymującą się dominację byków. Ilościowo wśród Klientów aktywnych na tym walorze utrzymuje się nastawienie wzrostowe (72%, wzrost o punkt procentowy w stosunku do odczytów z zeszłego tygodnia).W przypadku wartości pozycji, dominacja pozycji długich wynosi 61% – tu również jednopunktowy wzrost w stosunku do piątku.

Germany 30 – nastroje panujące wśród Klientów przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD opartym o niemiecki indeks DAX wskazują na malejące niedźwiedzie i kierunek ku wyrównaniu. W chwili obecnej w odczycie dotyczącym ilości transakcji, pozycje Sprzedaj stanowią 56%, trzy punkty niżej w stosunku do ostatniego notowania z zeszłego tygodnia. W przypadku wartości otwartych transakcji: 60% to pozycje Sprzedaj, natomiast w tej kategorii odnotowaliśmy spadek czteropunktowy w stosunku do ostatnich odczytów z poprzedniego dnia notowań.

EUR/USD – niezdecydowanie wśród Klientów przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD na EUR/USD. Ilościowo pozycje Kup stanowią dziś 63% (bez zmian w stosunku do piątku). Po stronie wartości pozycji, transakcje Sprzedaj znajdują się na poziomie 53% – w tym miejscu nastąpił spadek o wartości dwóch punktów procentowych.

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

David Madden (Analityk Rynkowy CMC Markets UK) Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here