Kurs złota oscyluje przy tegorocznych minimach. Skąd się bierze wzmożona presja? Notowania złota zakończyły poprzedni tydzień na minusie i także na początku bieżącego tygodnia pozostają pod presją podaży. Cena kruszcu dzisiaj rano porusza się tuż poniżej poziomu 1660 USD za uncję, co oznacza, że znajduje się ona już niedaleko minimów z drugiej połowy września, kiedy to oscylowała w rejonie 1622-1630 USD za uncję.

Ceny złota kontynuują spadki

Amerykański dolar dzisiaj powrócił do zwyżek (aczkolwiek delikatnych), co niewątpliwie przekłada się na presję spadkową na rynku złota. W tym momencie inwestorzy na rynku tego kruszcu przede wszystkim oceniają możliwość dalszych agresywnych podwyżek stóp procentowych w USA – ten scenariusz jest prawdopodobny ze względu na wysoką inflację w tym kraju oraz niezłą kondycję lokalnego rynku pracy.Dodatkowym zmartwieniem jest sytuacja w Chinach – kraju, który wraz z Indiami dominuje pod kątem zakupów złota fizycznego, w postaci monet i sztabek. Chińska gospodarka w tym roku otrzymała potężny cios w postaci kolejnej fali pandemii, która w tym kraju oznacza nowe restrykcje (ze względu na prowadzoną politykę „zera tolerancji”). Istnieje więc uzasadniona obawa, że ceny złota nie będą wspierane przez popyt w Chinach.

Notowania złota – dane dzienne
Notowania złota – dane dzienne

Tak czy inaczej, ważnym wsparciem dla notowań kruszcu pozostaje rejon 1620-1650 USD za uncję. Na razie jest on skuteczną barierą dla strony podażowej.

Redakcja poleca również:

Dalsza część artykułu pod filmem


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ, wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu TREND. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj