Naga MarketsKurs złota najwyżej od 2012 roku! Cena kontraktów znacznie wyższa niż spotKurs złota na rynku kontraktów terminowych rośnie w tym miesiącu o ponad 6% i znalazł się dziś powyżej 1740 USD za uncję. Chociaż dzisiejsze zyski zostały już oddane, to i tak różnica między ceną kontraktów a rynkiem spot to obecnie około 40 USD. Złoty kruszec wznowił rajd z uwagi na obawy inwestorów o skutki pandemii koronawirusa i perspektywę większej stymulacji gospodarki.


Popyt na fizyczne złoto umacnia notowania kontraktów terminowych

Jak powiedział Jamie Dimon, prezes JPMorgan Chase & Co., pandemia koronawirusa doprowadzi do poważnego pogorszenia koniunktury. Notowania złota jako bezpiecznej przystani zanotowały wczoraj silny wzrost bazując na tej narracji, a dziś kontrakty terminowe na złoto wyznaczyły nowe maksima. Umocnienie miało miejsce przy jednoczesnym wzroście na rynku akcji.

Rosnąca różnica między kontraktami futures i cenami na rynku spot odzwierciedla wzorzec obserwowany już w zeszłym miesiącu, gdy pojawiły się obawy o brak fizycznych dostaw kruszców do kontraktów w Nowym Jorku z powodu zakłóceń powodowanych przez koronawirusa. Według stanu na poniedziałek, zapasy na giełdzie Comex były największe w historii i objęły także sztabki o wadze 400 uncji, nowy produkt CME. W obrocie znalazło się 15,9 mln uncji odpowiadających 495 tonom metrycznym.

Zobacz też: Boris Johnson na intensywnej terapii z powodu koronawirusa. Co z funtem?

Największe europejskie centrum rafinacji złota znajduje się w Szwajcarii. Ze względu na pandemię koronawirusa trzy największe działające tam przedsiębiorstwa były zamknięte przez prawie dwa tygodnie. Teraz wracają do działania ze zmniejszoną wydajnością z czego może wynikać wyższa wymiana na złoto fizyczne, uważa Stephen Innes z AxiCorp Ltd.

Z kolei obawy o zwiększenie bodźców stymulujących w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom epidemii doprowadziła do rekordowego poziomu akumulacji kruszcu przez globalne fundusze ETF bazujące na złocie.

Kurs złota powyżej 1742 USD na Comex

Wykres miesięczny po lewej stronie na poniższym zrzucie ekranu przedstawia kontrakty terminowe na złoto z giełdy Comex. Jak widać, cena kontraktów znalazła się w tym miesiącu, a konkretnie dziś na nowym szczycie przy 1742 USD. Jednak notowania na rynku spot nie odnotowały nowych maksimów, kurs złota po lewej stronie pozostaje bowiem wciąż w zakresie notowań z marca. Różnica w cenie wynosi tu blisko 40 USD.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs złota, kontrakty terminowe na Comex oraz rynek spot (OANDA) | Wykres miesięczny
Kurs złota, kontrakty terminowe na Comex oraz rynek spot (OANDA) | Wykres miesięczny


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here