Naga MarketsŻurawie pompowe ropy naftowejPomimo tego, że rafinerie znacznie ograniczają wydobycie ropy naftowej, zapasy magazynowe tego surowca gwałtownie rosną. Powoduje dalszy spadek cen na rynkach światowych. Ropa WTI na chwilę obecną spadła do poziomu 15 USD za baryłkę ustanawiając tym samym świeże 21 letnie minimum. Jeśli działania rządów zmniejszające wydobycia tego surowca nie powstrzymają dalszych spadków, to mamy przed sobą niekończący się trend spadkowy.

  • Przesycenie rynku ropą naftowa, a tym samym zmniejszony popyt spowodowany pandemią koronawirusa powoduje gwałtowne spadki ceny ropy
  • Działania krajów OPEC+ oraz Stanów Zjednoczonych w celu zmniejszenia wydobycia ropy nie są wystarczająco szybkie aby zahamować dalsze spadki
  • Fundusze hedgingowe oraz inwestorzy detaliczni grając na spadki, przyczyniają się do dalszej obniżki ceny tego surowca.

Brak popytu na ropę zapełnia magazyny i w dalszym ciągu obniża ceny tego surowca

Szczególne sytuacja ta odbija się echem w Stanach zjednoczonych. Zapasy ropy naftowej w Cushing w stanie Oklahoma, kluczowym miejscu magazynowania tego surowca wzrosły aż o 48%. Brak popytu wymusił także zmniejszenie wydobycia ropy na platformach wiertniczych o 13%. Ponieważ nadwyżka ropy spowodowała drastyczne cięcia kosztów, przełożyło się to na mniejszą ilość kontraktów wiertniczych.

Te artykuły również Cię zainteresują
W marcu kraje OPEC+ na czele z Rosją zdecydowały się wprowadzić plan ograniczenia wydobycia ropy, a mimo to jej zapasy światowe są na tyle wysokie, że powstrzymanie spadającej ceny wydaje się niewspółmierne do podjętych działań. Ograniczenia te nie działają na tyle szybko aby uniknąć przesycenia rynku tym surowcem.

Kurs USD/WTI, perspektywa dzienna, aktualizacja 20.04.2020. źródło TradingView

Zobacz również: Bitcoin nie jest Safe Haven! Cena BTC jest skorelowana z S&P500 a nie ze złotem

Inwestorzy spekulują na spadki ropy naftowej z myślą o kontynuacji trendu

Dodatkowo dochodzi do tego fakt traktowania przez inwestorów ropy naftowej jako głównego aktywa portfeli inwestycyjnych. Zarówno fundusze hedgingowe jak i inwestorzy detaliczni inwestują na spadki, a tym samym przyczyniają się do obniżenia ceny ropy naftowej.

Z tego tytułu, ETF amerykańskiego funduszu naftowego odnotował rekordowe wpływy w wysokości 552 mln USD. Fundusz już zapowiedział, że cześć udziałów WTI przeniesie na kontrakt lipcowe.

Autor artykułu poleca także:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here