Naga Markets

Kurs WIG20 leci na, łeb na szyję. Krajowy wskaźniki PMI sugeruje wyraźne spowolnienieMinorowe nastroje na rynkach akcji przybrały na sile we wtorek, a głównym powodem było zbliżające się posiedzenie Fed oraz niepewność co do skali podwyżki stóp procentowych. Niepewność była widoczna zarówno na rynku akcji, jak i obligacji – rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich przekroczyły poziom 3,60% pokonując tym samym poziom z czerwca br. i znalazły się na najwyższym poziomie od kryzysu finansowego z lat 2007-2009.

Indeks WIG20 oddaje z nawiązką

Niestety nadal w powyższym otoczeniu słabiej zachowywał się krajowy rynek akcji, a niechęć kapitału zagranicznego do krajowych aktywów widoczna była również w osłabieniu złotego. WIG20 przy niskich obrotach nieprzekraczających 0,6 mld PLN, stracił blisko 2,0% i tym samym powrócił w okolice okrągłego poziomu 1500 pkt. W naszej ocenie notowania indeks wokół tego poziomu będą oscylować najbliższych tygodniach. Lepiej, chociaż nadal dzień kończyły ze stratą, zachowywały się podmioty z grupy średnich i mniejszych spółekNieco bez echa przeszedł zestaw comiesięcznych danych makroekonomicznych z krajowej gospodarki, który nie wypadł najgorzej. Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła r/r o blisko 11% r/r gdy rynek zakładał ok. 10% wzrost a wskaźniki PMI sugerowały wyraźne spowolnienie. Presja płacowa nieco spowolniła, co widać w tempie wzrostu wynagrodzeń, które wyniosło 12,7% r/r przy oczekiwaniach 13,5% oraz 15,8% w lipcu. Jednocześnie ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) były tylko nieco powyżej oczekiwań (25,5% r/r vs 24,5%), co było pozytywnym zaskoczeniem w kontekście wczorajszego wysokiego odczytu inflacji PPI w Niemczech (45,8% r/r).

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Dzisiejszy dzień przeniesie wyczekiwane przez wszystkich uczestników rynków zakończenie wrześniowego posiedzenia Fed. Standardowa decyzja FOMC zostanie podana wieczorem (20.00). Jak wspominaliśmy w poniedziałkowym komentarzu, rynek spodziewa się podwyżki funduszy Fed o 75pb, do poziomu 3.00%-3.25%. Obecnie rynek kontraktów wycenia taki scenariusz z prawdopodobieństwem na poziomie 82%.

Drugim scenariuszem jest podwyżka aż o 100pb bazowych, co zdecydowanie ciążyłoby notowaniom akcji, jak i obligacji oraz zapewne pozytywnie przełożyłoby się na umocnienie dolara amerykańskiego. Nasza prognoza również zakłada podwyżkę na poziomie 75pb – Prezes Fed Jerome Powell podczas swoich ostatnich wystąpień wyraźnie zaznaczył, że decyzja o podwyżce o 75pb będzie podjęta niezależnie od sierpniowych szacunków inflacji. Dodatkowo zawracamy uwagę, że przy okazji posiedzenia Fed opublikuje najnowsze projekcje makroekonomiczne.


Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

XTB

Conotoxia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here