Naga MarketsKurs dolara (USD/TRY) wzrośnie powyżej 7,80. Lira najtańsza w historiiW minionym tygodniu lira turecka (TRY) spadła do historycznych minimów w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Lokalne banki zaalarmowały, iż deprecjacja może kontynuować bez interwencji Banku Centralnego Republiki Turcji (CBRT). Bez odpowiedzi ze strony CBRT i administracji Erdogana nastawienie pozostanie mocno pro-wzrostowe w stosunku do pary USD/TRY. Ostatnie wydarzenia zmusiły ekonomistów Rabobanku do zrewidowania prognozy w kierunku wyższej trajektorii. W piątek kurs USD/TRY zamknął się na poziomie 7,2660.

Niewiele brakuje, by doszło do kryzysu walutowego w Turcji

Spodziewamy się, że kurs USD/TRY osiągnie 7,80 zakładając, że tureccy decydenci zastosują w końcu odpowiednie środki w celu przywrócenia zaufania do liry – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
W ocenie ekspertów kurs może wzrosnąć znacznie powyżej 7,80, zanim bank centralny i administracja Erdogana podejmie poważną próbę stabilizacji liry. Po silnym wzroście kursu USD/TRY powinna nastąpić korekta do około 7,00 w horyzoncie 12 miesięcy. Skala zniesienia i jak długo to potrwa będzie zależeć od zestawu środków, które tureckie władze zdecydują się wdrożyć.

Na tym etapie nie ma miejsca na błędy, każda decyzja może mieć krytyczne znaczenie dla liry i lokalne aktywa. Zachowanie rezydentów w Turcji będzie miało kluczowy wpływ i inwestorzy będą ich bacznie obserwować w najbliższym czasie. Jeśli obywatele Turcji zaczną szturmować banki w celu wypłaty dolarów w obawie przed dalszą deprecjacją liry, może to wysłać kurs USD/TRY znacznie powyżej naszej prognozy – podsumowano.

Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również inne teksty autora:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here