Naga MarketsKurs USD/TRY ustanowił dzisiaj nowy historyczny szczyt przy 10,95Tak, bankierzy centralni przegapili właściwy moment na reakcję, zbyt długo utrzymując ultra-luźną politykę monetarną wprowadzoną na początku pandemii – nie ma, co temu zaprzeczać. Ale rynek piętnuje tylko niektóre waluty, podczas kiedy wobec innych wydaje się być bardziej tolerancyjny. Niemniej to, co wolno największym, tego nie mogą zrobić najmniejsi.

Kurs USD/TRY – rynek nie jest pewien decyzji Banku Turcji?

Specyfika działania banków centralnych w krajach wschodzących w przeważającej mierze opiera się na zaufaniu rynków finansowych. Schemat zawsze był i będzie podobny – kluczowa jest tak zwana premia za ryzyko. W poszukiwaniu większych zysków inwestorzy są w stanie przymknąć oko na wiele “niedoskonałości”, które objawiają się w postaci chociażby złego zarządzania finansami publicznymi, mniej stabilnym środowiskiem gospodarczym i politycznym.Potrzebne są jednak dowody na to, że druga strona działa względnie przewidywalnie. Jednym z kluczowych czynników jest tutaj komunikacja banku centralnego z rynkami finansowymi. To dlatego rynek nie piętnuje teraz nadmiernie Brazylii, gdzie inflacja przekroczyła 10 proc., czy też łagodnie podchodzi do sytuacji w RPA. Tego nie zrozumieli jednak Turcy, gdzie wizerunek banku centralnego został w ostatnich latach kompletnie pogrzebany.

Elementy forward guidance porzucono na rzecz ręcznego sterowania stopami procentowymi, co stało się kompletnie nieprzewidywalne i niezrozumiałe. Być może odwrotu od poważnego kryzysu już nie ma, zresztą sam prezydent Erdogan przyznał wczoraj, że dopóki będzie rządził, będzie walczył z wysokimi stopami procentowymi.

Czy szef tureckiego banku centralnego postawi się dzisiaj Erdoganowi i nie obniży stóp procentowych? Wydaje się to mało realne po ostatnich komentarzach prezydenta, ale nie niemożliwe. Mediana oczekiwań zakłada, że TCMB może zdecydować się na ruch o 100 p.b. do 15 proc., co i tak jest mało poważne w sytuacji, kiedy inflacja CPI sięga 20 proc. r/r. Decyzję poznamy już o godz. 12:00.

Wykres dzienny USDTRY
Wykres dzienny USDTRY

Notowania ustanowiły dzisiaj nowy historyczny szczyt przy 10,95, bo czym wymazały wzrost. To pokazuje, że spekulanci wolą zabezpieczać się przed tym, co ostatecznie zrobi bank centralny. Brak obniżki dałby preteksty do dalszej korekty zwyżek USDTRY z ostatnich dni, ale i też cięcie nie wyższe, niż oczekiwane 100 p.b. mogłoby nie dać impulsu do wybicia 10,95 na zasadzie wcześniejszego zdyskontowania faktów.

W średnim terminie pozostajemy jednak w hiperboli wzrostowej na USDTRY, a sama Turcja stoi przed poważnym kryzysem walutowym.

Wczorajszy handel na EURUSD zakończył się świecą doji, która zwyczajowo może zapowiadać jakieś przesilenie. Niemniej wydaje się, że na poważniejsze odreagowanie jeszcze nieco poczekamy. W przestrzeni medialnej pojawia się motyw, który może za jakiś czas nieco podciągnąć euro. Członek EBC z Niemiec (Isabell Schnabel) przyznała, że sytuacja może wymagać zmiany podejścia, co do prowadzonego przez bank centralny skupu aktywów.

Można to odnieść do kończącego się na wiosnę programu PEPP i planach jego zastąpienia czymś innym. Szczegóły mieliśmy poznać na grudniowym posiedzeniu EBC (16.12). Niewykluczone, że w EBC zaczyna się ważyć na ile wschodzenie w kolejne QE nie będzie nazbyt ryzykowne. Warto obserwować, czy opinii pani Schnabel nie zaczną podzielać inni.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Technicznie rynek ma miejsce do odreagowania w okolice 1,1422, ale czy będzie miał tyle siły. Korekta dolara na szerokim rynku jest na razie kosmetyczna, choć być może potrwa aż do końca tygodnia w oczekiwaniu na decyzję prezydenta Joe Bidena ws. nominacji w FED.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here