Naga Markets

Kurs USD/TRY - a w Turcji bez zmian...Wczorajsza decyzja o obniżce stóp procentowych o 100 punktów bazowych do 12,00 proc. (benchmarkowa) w sytuacji, kiedy inflacja CPI przekracza 80 proc. r/r jest kpiną z polityki monetarnej i pokazuje, że decydenci z Banku Turcji kompletnie stracili już kontakt z rzeczywistością i są ulegli woli prezydenta Erdogana, który zdaje się przeprowadzać eksperyment gospodarczy na żywym organizmie (tzw. erganomika).

Kurs USD/TRY na nowym ATH

Turecka lira znalazła się dzisiaj na nowych historycznych minimach wobec dolara (naruszony został szczyt USDTRY przy 18,32 z grudnia 2020 r.). Inwestorzy nie reagują już tak nerwowo na posunięcia tureckich decydentów, bo w większości przypadków ich ekspozycja na turecki rynek jest już niewielkaObawiają się oni grać mocniej przeciwko lirze ze względu na ryzyko wprowadzenia tzw. kontroli przepływów kapitałowych, co w każdej chwili mógłby zarządzić Erdogan. Nie zmienia to jednak faktu, że trend na USDTRY ma się dobrze i raczej niewiele tu się zmieni.

Wykres dzienny USDTRY
Wykres dzienny USDTRY

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułS&P500 – minimum bessy na radarze
Następny artykułKurs USD/JPY – w pojedynkę BOJ wiele nie zdziała…
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy (choć z przerwami) od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. W DM BOŚ publikuje cykliczne raporty dotyczące sytuacji rynkowej (m.in. Tygodnik FX), prowadzi też cotygodniowe, poniedziałkowe webinary dla klientów biura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here