Naga Markets

Pierwszą rzeczą jest to o czym się już coraz rzadziej mówi, jest to aspekt pieniędzy z KPO. Pod koniec września przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen określiła, że polski rząd nie spełnia narzuconych warunków, które miały być wypełnione, aby otrzymać to świadczenie.

Złoty kontynuuje wyprzedaż

Z początkiem października ,,minął’’ termin na ,,usprawnienie procesu stanowienia prawa”. Z doniesień medialnych wynika, że rząd jest jeszcze w fazie analizowania ewentualnych zmian. Problemy z nowym systemem dyscyplinarnym sędziów, czy wcześniej wspomniane braki w zmianie prawa, odsuwają Polskę od otrzymania unijnych wypłat.

Kolejną kwestią jest sytuacja ,,wewnątrz” RPP. Prezes NBP prof. Adam Glapiński w ostatnim komunikacie do mediów, wspomniał, że w stosunku do paru członków RPP (chodzi najprawdopodobniej o Joannę Tyrowicz, Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka) może zostać złożone zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestepstwa.

Pod oświadczeniem podpisali się jeszcze 4 inni przedstawiciele RPP. Można powiedzieć, że głównym powodem jest tutaj krytyka płynąca ze strony ,,oskarżonych”. Tyrowicz w niedzielę opublikowała ,,przepisane” oświadczenie RPP, zaprezentowane po zatwierdzeniu braku podwyżki stóp

Taka sytuację nie poprawia wiarygodności banku centralnego. Jeszcze warto zwrócić uwagę na to, że największe banki centralne Fed i EBC w tej chwili nie boją się podnosić stóp procentowych, a nasi bankierzy na ostatnim posiedzeniu przerwali cykl zaciśniania. Gamechangerem w tej sytuacji może natomiast okazać się listopadowa prognoza inflacyjna NBP. Ostatni odczyt CPI z Polski wyniósł 17,2 proc., lecz w piątek zostanie podana finalna wartość.

Co do perspektyw zachowania kursów powiązanych z PLN to z konsensusu Bloomberga wynika, że notowanie EUR/PLN do IV kwartału 2022 roku będzie w okolicach aktualnych poziomów, czyli ok. 4,84. W dalszej perspektywie jak na ten moment w I kwartale 2023 roku, ma spaść natomiast do 4,81.

Może to być spowodowane tym, że w jakimś stopniu kryzys energetyczny może już się skończyć (albo być coraz bliżej końca). W marcu (koniec I kwartału) zima nie jest już w swojej najbardziej zaawansowanej formie, a z reguły w kwietniu kończy się sezon grzewczy. Pozostaje zawsze możliwość zażegnania tego kryzysu, jednak o tym najprawdopodobniej dowiemy się w przeciągu najbliższych miesięcy.

USD/PLN w bardzo długiej perspektywie jest na bardzo wysokich poziomach. Śmiało, można powiedzieć, że od czerwca 2021 notowanie jest w trendzie wzrostowym. Po szczycie z okolic rozpoczęcia Covid-19 notowanie zeszło znacznie poniżej 4,00. Kurs w pewnym momencie nawet był w obszarze 3,60. Następnie z miesiąca na miesiąc kurs wyznaczał coraz wyższe poziomy.

XTB

Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCeny złota i srebra pod presją podwyżek stóp FEDu. Dolar na szczytach
Następny artykułInflacja przysporzy problemów euro. Kurs EUR/USD pozostanie pod presją podaży
Dom Maklerski TMS Brokers S.A. to pierwszy walutowy dom maklerski na polskim rynku, obecny również w Hiszpanii, na Litwie i Łotwie. Od lat zapewnia inwestorom dostęp do szerokiej gamy produktów z najważniejszych giełd świata - walut, kryptowalut, kontraktów na indeksy, surowce czy akcje. Wysoką jakość oferowanych przez firmę usług potwierdzają liczne nagrody m.in. Bloomberg EUR/PLN Forecast Accuracy, Ranking Q4 2018, FXCuffs 2018 Nagroda za transparentność oferty, Money.pl No.1 Forex Platform 2015, FX Week Short-Term Ranking 2015, Best Central Europe FX Broker 2011 - World Finance.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here