Naga MarketsKurs USD/PLN nadal przekracza 4,10. Złoty minimalnie cofa się znad krawędzi przepaściPauza tygodniowego, gwałtownego umocnienia dolara pozwala na jedynie stabilizację kursu złotego. EUR/PLN tkwi w okolicy 4,65, a USD/PLN nadal przekracza 4,10.

Kurs USD/PLN nadal wysoko, euro wyhamowało zwyżkę

Złoty minimalnie cofa się znad krawędzi przepaści. W końcu kurs euro wyhamował zwyżkę tuż przed szczytem z marca, leżącym przy 4,68 zł. Do rangi podstawowego problemu skrajnie wrażliwego i rozchwianego złotego urasta polityka pieniężna NBP, a dokładniej niepewność dotycząca skali zacieśniania w najbliższych miesiącach. Zdecydowanie nie pomaga też konflikt polskiego rządu z Unią Europejską, piętrzące się ryzyka geopolityczne związane z kryzysem migracyjnym przy granicy Polski z Białorusią. Do tego trzeba dodać coraz wyższą liczbę zakażeń COVID-19 zarówno w Polsce, jak i w Europie Zachodniej.Kurs USD/PLN nadal przekracza 4,10. Złoty minimalnie cofa się znad krawędzi przepaści

Dochodzi też do erozji fundamentów pod postacią sytuacji w bilansie płatniczym i perspektyw wzrostu. Błyskawicznie wyparowała potężna nadwyżka na rachunku obrotów bieżących z zagranicą. W przyszłym roku wciąż możliwa jest 5-procentowa dynamika PKB, ale piętrzą się zagrożenia dla takiego optymistycznego scenariusza. Trwa ostre hamowanie koniunktury w Europie Zachodniej, nie odpuszczają zaburzenia w światowych łańcuchach logistycznych. Wysoka inflacja, drogie paliwa i rosnące stopy procentowe mogą zaciągać hamulec ręczny konsumpcji.

Groźba opóźnienia dostępu do środków w ramach Funduszu Odbudowy UE zagraża przesunięciem inwestycji infrastrukturalnych. Niezależnie od wszystkich zagrożeń ustabilizowanie się sytuacji na światowych rynkach będzie korzystne dla złotego. Zakładamy bowiem, że skok wartości dolara może być trudny do utrzymania. Tak gwałtowne przetasowania często prowadzą do przestrzelania przez kursy walut poziomów spójnych z wartością godziwą poszczególnych walut i podlegają korektom.

Funt ma swoje pięć minut, korona norweska oddaje pole

Kurs baryłki ropy w Londynie spada do 80 dolarów. Surowiec jest najtańszy od ponad miesiąca i aż o 8 proc. tańszy niż w końcówce października. Zwrot na tym rynku to efekt doniesień, że efektem poniedziałkowego spotkania przywódców Chin i USA może być potencjalne uwolnienie części strategicznych rezerw surowca, które ma być panaceum na wciąż zagrażający kryzys energetyczny. To złe wieści dla rubla, ale także korony norweskiej.

Kurs USD/PLN nadal przekracza 4,10. Złoty minimalnie cofa się znad krawędzi przepaści

Korona norweska to jedyna z głównych walut, która nie podrożała w listopadzie względem złotego. Jej kurs pozostaje jednak blisko kilkuletnich szczytów, które są pokłosiem imponującego rajdu z poprzednich tygodni, sprowadzającego EUR/NOK głęboko pod 10,00. Złoty i korona norweska (a także szwedzka) tracą w równym tempie. Różnica to punkt wyjściowy: w przypadku polskiej waluty pogłębiana jest dotychczasowa słabość, w przypadku NOK i SEK trwa korekta silnego umocnienia i odwrót z pandemicznych szczytów.

Kurs USD/PLN nadal przekracza 4,10. Złoty minimalnie cofa się znad krawędzi przepaści

Nieco inaczej wygląda sytuacja funta. W pierwszej części miesiąca, gdy nie doszło do ważącej się na ostrzu noża podwyżki stóp przez Bank Anglii, brytyjska waluta ostro traciła na wartości. Jednak spadek stopy bezrobocia w Wielkiej Brytanii (z 4,5 do 4,3 proc.) połączony z przyśpieszeniem rocznej dynamiki inflacji konsumenckiej powyżej 4 proc. ożywia przekonanie, że w tym roku rozpocznie się zacieśnianie polityki, co skutkuje tym, że funt jest w ostatnich dniach jedyną walutą opierającą się sile dolara, a GBP/PLN wystrzelił do 5,55. Wisząca w powietrzu korekta ostatniej wyprzedaży złotego powinna być widoczna także w cofnięciu tej pary walutowej.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji datawalk | lotos gpw | kryptowaluty | najniższy kurs forinta | pkn orlen akcje | forex kursy walut | notowania orlen |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here