Naga Markets

Kurs USD/PLN cofa się przed decyzją RPP do 4,46 zł. Dane z USA osłabiły dolaraHuśtawka na EURUSD – dolar osłabił się po danych o niższej od spodziewanej dynamice jednostkowych kosztów pracy w III kwartale – zaznaczyła się dzisiaj po południu w notowaniach złotego. Lekko podbił EURPLN (do 4,70 zł), a cofnął się USDPLN (do 4,46 zł). Inwestorzy czekają też na komunikat RPP, choć tutaj nie powinno być żadnych zaskoczeń.

Złoty zyskuje przed decyzją RPP

Wykres dzienny USDPLN
Wykres dzienny USDPLN

Dane z USA uderzają w dolara

Kwartalne odczyty dotyczące jednostkowych kosztów pracy i produktywności w zasadzie są ważne głównie dla statystyków. Niemniej dzisiaj okazały się być pretekstem do osłabienia się dolara po godz. 14:30. Koszty pracy w III kwartale wzrosły jedynie o 2,4 proc. k/k (szacowano 3,1 proc. k/k), a produktywność była wyższa rosnąc o 0,8 proc. (szacowano 0,6 proc.).

Teoretycznie te dane to historia, a ostatnie odczyty Departamentu Pracy za listopad pokazały, że dynamika płac nadal pozostaje wysoka, ale dzisiaj dla rynku jest to dobry pretekst do wywołania korekty umocnienia dolara z ostatnich dni.

Wykres dzienny EURUSD

Na EURUSD notowania podskoczyły w rejon oporu przy 1,0540. Co dalej? Wiele będzie zależeć od tego, czy uda się wykreować jakieś większe odbicie na Wall Street, co mogłoby przedłużyć obserwowaną teraz słabość dolara. Układ techniczny na FUS500 (futures na S&P500) jest jednak trudny.

Wykres dzienny FUS500
Wykres dzienny FUS500

Redakcja poleca również:

Bossa


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułDanske Bank zaleca kupno CHF wobec PLN i HUF
Następny artykułWedług ankiety cena BTC spadnie do 11,5 tys. dol., winny upadek FTX
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy (choć z przerwami) od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. W DM BOŚ publikuje cykliczne raporty dotyczące sytuacji rynkowej (m.in. Tygodnik FX), prowadzi też cotygodniowe, poniedziałkowe webinary dla klientów biura.