Naga MarketsKurs USD/NOK rośnie. Rynek nie wierzy w podwyżkę Norges Banku?Kalendarz na ten tydzień pokazuje, że jest świat poza FED i …Evergrande, chociaż te dwa tematy będą kluczowe w najbliższych dniach i ustawią sentyment przynajmniej do końca miesiąca, a może i też na pierwsze tygodnie października.

Kurs USD/NOK odnotowuje wzrost. Tydzień banków centralnych

Już we wtorek nad ranem poznamy zapiski z ostatniego posiedzenia Banku Australii, gdzie rynki zostały zaskoczone zmianami opóźniającymi proces taperingu – szczegóły mogą tylko dodać siły „gołębiej” narracji. Jutro też pojawi się komunikat po spotkaniu szwedzkiego Riksbanku – będzie uważniej śledzony ze względu na ostatnie zaskoczenie wysoką inflacją w sierpniu, chociaż żadnych istotniejszych zmian, czy też zapowiedzi, raczej nie powinniśmy się spodziewać.Środa to poza wieczornym FED, ranna decyzja Banku Japonii (tu raczej nic nowego się nie pojawi, decydenci będą zerkać na informacje z frontu pandemii, a także polityki w kontekście planowanych w listopadzie wyborów, które mogą wyłonić nowego premiera), ale i też posiedzenie Ludowego Banku Chin. I tu może być dość ciekawie ze względu na Evergrande, ale nie tylko. Ostatnie dane makro z Chin wypadły blado, a na rynku spekulowano o kolejnym pakiecie wsparcia ze strony banku centralnego.

Być może zobaczymy zapowiedź kolejnego cięcia stopy rezerw obowiązkowych, ale rynki będą chciały zobaczyć konkrety w postaci szeroko zakrojonych programów płynnościowych, oraz wsparcia kredytowego dla biznesu. Czwartek to decyzje Narodowego Banku Szwajcarii (niedawno wiceprezes Zuerbrugg dał do zrozumienia, że jeszcze długo nic się nie zmieni), Norges Banku (rynek do niedawna wyceniał start cyklu podwyżek i dyskusja rozbijała się o to, czy decydenci zapowiedzą ruch w grudniu), oraz Banku Anglii (nowy nieco bardziej „jastrzębi” główny ekonomista Huw Pill, raczej nie powinien wpłynąć na układ sił w głosowaniu, chociaż rynek po cichu chciałby widzieć kogoś więcej poza Michaelem Saundersem, który konsekwentnie głosuje za taperingiem).

Tego dnia mamy też posiedzenia Banku Turcji (rynek spodziewa się utrzymania rekordowej stopy na poziomie 19,00 proc., choć ze względu na sierpniową inflację ryzyko jest po stronie niespodzianki w postaci podwyżki), a także SARB, czyli banku centralnego RPA (spodziewane jest utrzymanie stóp na poziomie 3,50 proc., chociaż komunikat może naprowadzać na podwyżki w przyszłym roku).

Wykres dzienny USDNOK
Wykres dzienny USDNOK

Posiedzenie Norges Banku już w najbliższy czwartek, ale na rynku wkrada się niepewność, czy co do scenariusza podwyżki stóp procentowych o 25 p.b. To przekłada się na wyraźną korektę notowań norweskiej korony w ostatnich dniach. Dzisiaj naruszona została ważna strefa 8,70-8,76, co może zapowiadać dalsze wymazywanie ruchu z sierpnia. Opory to okolice 8,84 i 8,91. Ich osiągnięcie będzie zależne od skali risk-off w tym tygodniu.

Kurs NZD/USD – risk-off i nic poza tym…

Niedawny ulubieniec rynków, czyli kiwi, również poddał się globalnej korekcie. Wprawdzie po lepszych danych nt. PKB za II kwartał kilka dni temu spekulowano o możliwej skali podwyżki stóp przez RBNZ w październiku, ale teraz nie ma to większego znaczenia. Risk-off jak wałek rozjeżdża wszystko – mamy ucieczkę od wszelkich ryzykownych aktywów, czasami w formie pretekstu do korekty.

Wykres dzienny NZDUSD
Wykres dzienny NZDUSD

Być może tak jest przy NZDUSD, ale wtedy należałoby spodziewać się większej reakcji popytu przy strefie 0,6940-70, jeżeli doszłoby do jej testowania.

invest

Kurs EUR/USD – przy 1,17

Mocny dolar na globalnych rynkach sprawił, że notowania EURUSD dotarły w rejon 1,17, który w tym roku był już dwa razy ważnym wsparciem. Niemniej w sierpniu doszło do jego naruszenia (1,1663), co powoduje, że podobnego scenariusza nie można wykluczyć teraz.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Tematy Evergrande i FED na ten tydzień są otwarte, czekamy na informacje, które mogą coś zmienić, albo i też pozostawić nas w status quo, czyli globalnej fali risk-off.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: index dax | pge giełda | gpw pekao | euro | kurs bitcoin wykres | bml akcje | cena akcji tauron |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here