Naga MarketsKurs USD/MXN ma szanse rozbudować ruch na południe. Podwyżka stóp zatrzymała przecenę pesoOstatnio przyzwyczailiśmy się do tego, że minutki z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej wiele nie wnoszą. Tak też mogło być wczoraj, gdyby nie zaskakujący zapis o odrzuceniu wniosku o podwyżkę stóp do poziomu 2,0 proc. (to 190 p.b. więcej niż teraz).

Kurs USD/MXN uratowany dzięki decyzji Banxico. Coraz większe tarcia w RPP?

Taki ruch nie zostałby zaakceptowany nawet, gdyby RPP była „jastrzębia” – po prostu to już bardziej terapia szokowa, która musiałaby mieć swoje uzasadnienie, jak chociażby obronę złotego przed jego dalszym dramatycznym osłabieniem. Cel autora (lub autorów?) takiego wniosku był, zatem jeden – pokazać, że w łonie Rady są ci, którzy zupełnie nie zgadzają się z wizją polityki prezesa Glapińskiego i chcą poważnej dyskusji nad tym, jakie należy podjąć kroki w celu przywrócenia wiarygodności banku centralnego.Dzisiejsze szacunki GUS na poziomie 5,8 proc. r/r za wrzesień pokazują, że pewne sprawy zaczynają się wymykać spod kontroli. Coraz mniej jest prawdopodobne, że inflacja CPI powróci w rejon celu w przyszłym roku bez konieczności podjęcia interwencji w polityce monetarnej. To najpewniej pokaże listopadowa projekcja inflacyjna.

Czy RPP będzie chciała na nią poczekać, czy może już 6 października poprze składany od trzech miesięcy wniosek o podwyżkę stóp o 15 p.b.? Taki symboliczny ruch nie zaszkodziłby gospodarce, a pozwoliłby ustabilizować sytuację – także na złotym, który ostatnio jest mocno rozchwiany, co również podkręca inflację.

Bank Meksyku (Banxico) zgodnie z oczekiwaniami podniósł dzisiaj główną stopę procentową do 4,75 proc. (o 25 p.b.). Decyzja nie była jednomyślna – jeden z członków chciał jej pozostawienia na poziomie 4,50 proc. Podniesiono projekcje inflacji – wskaźnik bazowy ma w tym roku wynieść 5,3 proc., a w przyszłym 3,4 proc. (wcześniej było to odpowiednio 5,1 proc. i 3,3 proc.).

Wykres dzienny USDMXN
Wykres dzienny USDMXN

Decyzja Banxico przerwała spadkowy trend na peso, które traciło za sprawą podbicia ryzyka na globalnych rynkach. Szczyt na USDMXN zbiegł się z oporem z czerwca b.r. Jeżeli sytuacja na globalnych rynkach zacznie się wyciszać, to USDMXN ma szanse rozbudować ruch na południe.

Już w najbliższą środę 6 października RBNZ, czyli bank centralny Nowej Zelandii będzie decydował o poziomie stóp procentowych. Według rynków pytanie nie brzmi, czy, ale o ile mogą zostać one podwyższone – 25 p.b. czy 50 p.b. i czy komunikat będzie sugerował, że na tym się nie skończy. Jak pamiętamy ruch ten był spodziewany 18 sierpnia, ale uderzenie czwartej fali pandemii pokrzyżowało te plany, a sami decydenci otwarcie mówili, że plany zacieśnienia polityki nie zostały porzucone, tylko opóźnione.

Wykres dzienny NZDUSD
Wykres dzienny NZDUSD

Technicznie: przecena kiwi w ostatnich dniach była głębsza, niż można było wcześniej oczekiwać. W efekcie złamana została strefa 0,6920-70, która teraz może przeszkadzać w odbiciu. Nie powinna go jednak zablokować, o ile dodatkowo poza RBNZ zobaczymy wyciszenie emocji na globalnych rynkach, co uruchomi podbicie risk-on.

invest

Notowania EURUSD pogłębiły wczoraj spadek poniżej bariery 1,16, co teoretycznie zbliża nas do sprawdzenia okolic 1,1492 bazujących na szczycie z marca 2020 r. Tyle, że wczoraj był koniec miesiąca i kwartału, a obserwowana wyprzedaż na Wall Street i utrzymanie podbicia risk-off (na czym korzysta dolar) mogło być właśnie tym spowodowane.

Opublikowane dzisiaj ostateczne odczyty wrześniowych indeksów PMI dla strefy euro były tylko nieznacznie gorsze od szacunków, a przed nami jeszcze wstępne dane o inflacji za wrzesień o godz. 11:00. Potencjalna niespodzianka (ponad 3,3 proc. r/r) może dać impuls do odreagowania euro.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Zresztą warto zastanowić się, kiedy rynki zwyczajnie przestaną wierzyć w mantrę przedstawicieli EBC, że inflacja jest przejściowa i sytuacja nie wymaga interwencji banku centralnego. Po południu paczka danych z USA (PCE, ISM i nastroje konsumenckie), chociaż wydaje się, że zachowanie się dolara będzie bardziej wypadkową sytuacji na rynkach akcji.

Reasumując, scenariusz powrotu ponad poziom 1,16 nie jest całkowicie wykluczony, choć generalnie średnioterminowy schemat może nas ciągnąć w stronę 1,1492.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here