Naga Markets

Kurs USD/JPY wraca w okolice 141. Na jak długo wystarczy interwencja BoJ?Dziś notowania USD/JPY wycofują się w pośpiechu ze świeżego 24-letniego szczytu,po tym, jak w południe bank Japonii zdecydował się na interwencję walutową. Japońscy decydenci rzucili rękawicę rynkom finansowym pierwszy raz od 1998 r., dzięki czemu USD/JPY spadł o ponad 500 pipsów i zatrzymał się na poziomie 140, po czym wrócił nieco powyżej 141. Na jak długo powstrzyma to dolara?

Kurs USD/JPY odbija po potężnym spadku i wraca powyżej 141,00

Dziś w okolicach południa Bank Japonii zainterweniował fizycznie na rynku, skupując jeny za inne waluty. Była to jednoznaczna odpowiedź japońskich decydentów na ustanowienie przez parę walutową USD/JPY nowego 24-letniego szczytu tuż poniżej 146,00.Sam szczyt był wynikiem nałożenia na siebie kilku decydujących czynników, które na skutek interwencji wcale nie przestały wywierać presji na pary powiązane z dolarem.

W czwartek BoJ utrzymał ultra-luźną politykę pieniężną, zaledwie kilka godzin po tym, jak Rezerwa Federalna (Fed) zaskoczyła rynki w Stanach Zjednoczonych i na świecie jastrzębimi prognozami stóp procentowych.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych. Sprawdź warunki brokera.

Z tego powodu jen zaliczył dziką przejażdżkę w bezpośrednim następstwie decyzji Banku Japonii o utrzymaniu ujemnych stóp krótkoterminowych i kontynuacji „przybijania” rentowności 10-letnich obligacji rządowych do okolic zera, wzmacniając oczekiwania rynku, że w przyszłości będzie nadal płynął pod prąd globalnej fali zacieśniania polityki pieniężnej, pomimo coraz słabszego.

W tym samym czasie stopy procentowe w USA znalazły się na najwyższych poziomach od 2008 roku, a Jerome Powell podczas konferencji prasowej wysyłał jasne sygnały, że recesja może być ceną, którą trzeba będzie zapłacić za rekordowo wysoką inflację. Zgodnie z oczekiwaniami analityków, w środę bank centralny podniósł stopy procentowe o 75 pb i sygnalizował dalsze podwyżki w przyszłości.

Choć efekt interwencji był natychmiastowy, a notowania zatrzymały się dopiero na poziomie 140, to kontynuacja obecnej polityki Banku Japonii powinna owocować dalszą przeceną jena, co oznacza, że w dającej się przewidzieć przyszłości, możemy być świadkami kolejnych 24 letnich szczytów USD/JPY

XTB

Dziś para USD/JPY spadła o ponad 550 pipsów z okolic poziomu 146,00, czyli świeżego 24-letniego maksimum i zatrzymała się dopiero przy 140,67, czyli niewiele ponad ważną psychologiczną barierą 140,00.

Choć notowania wyznaczyły dziś nowe niemal 3-tygodniowe minima, tak patrząc na fundamenty USD/JPY powinno dalej rosnąć ze względu na rosnące różnice między FED, a BoJ. Z tego powodu nie można wykluczyć, że w najbliższym czasie rynek ponownie podejdzie pod barierę 146, jednak już z nieco większym strachem.

Autor poleca również:

Fed prowadzi gospodarkę USA w kierunku recesji, uważa Danske Bank

Bank Anglii podnosi stopy proc. po raz siódmy z rzędu i nie wyklucza kolejnych podwyżek

Cykliczne spadki kryptowalut “są dobre”, uważa CEO BinanceŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here