Naga Markets

Kurs dolara do jena (USD/JPY) kontynuuje zdecydowany marsz na północ, przez co w czwartek rano staliśmy się świadkami przebicia przez notowania pary granicy 150 po raz pierwszy od 32 lat.

  • Jen jest skrajnie niedowartościowany, podkreślili eksperci walutowi z banku inwestycyjnego HSBC
  • Tempo japońskiego wzrostu gospodarczego słabnie w związku z osłabieniem globalnego popytu i niskim wzrostem płac w Japonii
  • Inflacja w Japonii w sierpniu osiągnęła poziom 3%, najwyższy od 8 lat
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Jen na kolanach. Kurs USD/JPY pokonał poziom 150

Jen japoński nadal osłabia się pomimo groźby interwencji. W trakcie porannej części czwartkowej sesji, kurs USDJPY wybił ponad 150, a tuż po południu jest tuż poniżej na 149,85. Rajd jena trwa w najlepsze: jeśli dzisiejsza sesja zakończyłaby się na plusie, to byłaby to dwunasta z rzędu “zielona” sesja.

Jak do tej pory, Japonia interweniowała w tylko raz w ostatnich miesiącach skupując jena. Był to pierwszy taki ruch od 1998 roku. Niewykluczone są jednak “ukryte” interwencje, które ministerstwo finansów może przeprowadzać bez informowania rynku. Nie ma jednak potwierdzenia takich działań.

– Na długo zanim Japonia rozpoczęła w zeszłym miesiącu strategię interwencji walutowej, twierdziliśmy, że prawdopodobieństwo, że taka polityka odwróci kierunek USD/JPY, podczas gdy BoJ pozostaje zaangażowany w kontrolę krzywej dochodowości (YCC), jest bardzo niskie. (…) Stanowisko polityczne BOJ samo w sobie było kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do słabości JPY. – skomentowali analitycy Credit Suisse.

Zdaniem Credit Suisse, jednostronne interwencje Bank of Japan nic nie dadzą.

– Naszym zdaniem, wszystko, co może osiągnąć jednostronna interwencja, to opóźnienie wzrostu USD/JPY i być może okresowe wyciśnięcie niektórych niezaangażowanych longów, ale kosztem wykorzystania japońskich rezerw walutowych do subsydiowania lepszych poziomów wejścia dla bardziej cierpliwych graczy. – dodali eksperci Credit Suisse.

fpmarkets

Prognoza kursu USD/JPY od HSBC

Według analizy ekonomistów HSBC, Bank Japonii prawdopodobnie pozostanie przy ultra-luźnej polityce pieniężnej, przy relatywnie łagodnej presji cenowej i długoterminowych oczekiwaniach inflacyjnych wciąż daleko poniżej celu 2%.

– Naszym podstawowym założeniem pozostaje to, że Bank of Japan nie zmieni swojej polityki w zakresie kontroli krzywej dochodowości (YCC) w najbliższym czasie. Presja na podniesienie przedziału YCC wynika głównie z osłabienia jena. Uważamy, że obecne poziomy inflacji są nadal zbyt stłumione, aby BoJ mógł ponownie rozważyć swoje stanowisko polityczne.

XTB

Zobacz również: Cena ropy w górę, choć Biden uwalnia kolejne 15 mln baryłek ropy

Jak zwrócili uwagę eksperci z HSBC, w ostatnim czasie korelacja USD/JPY z różnymi wskaźnikami makroekonomicznymi stała się dość niestabilna. Może to być znak, że pojawiają się nowe czynniki napędzające kurs.

– Według naszych szacunków JPY jest znacznie niedowartościowany i wydaje się obecnie bardzo wyprzedany, jeśli weźmiemy pod uwagę jego historyczne wyniki podczas poprzednich globalnych cykli gospodarczych. Wraz z podjęciem przez Ministerstwo Finansów konkretnych działań w celu ograniczenia impetu wzrostowego kursu walutowego, utwierdza nas to w przekonaniu, że USD/JPY jest bliski osiągnięcia szczytu. – podkreślili analitycy HSBC.

Ich zdaniem, tak mocny dolar i jednocześnie aż tak słaby jen to ewenement, który nie będzie trwał długo. Już na koniec tego roku prognozują oni spadek do 142, a potem do 140 na koniec I kw. 2023 roku.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułRaisemana kończy z sukcesem drugi projekt crowdfundingowy!
Następny artykułKurs złota ponownie oscyluje przy tegorocznych minimach!
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here