Naga MarketsKurs USD/JPY połamał wsparcie przy 113,14, z kolei EUR/USD powraca w rejony 1,16Tym razem nie chodzi tu o polityków, chociaż ich decyzje będą kluczowe. Dzisiaj Bloomberg przypomniał o trwającym procesie wyboru szefa FED w związku z kończącą się w lutym kadencją Jerome Powella. Po kilku głosach krytyki płynących z własnego obozu politycznego prezydent Joe Biden próbuje się zabezpieczać “wystawiając” do wyścigu o fotel też Lael Brainard, obecną wiceprezes, której poglądy na politykę monetarną są w zasadzie zbieżne z tym, co mówi Powell.

Kurs USD/JPY zdołał przełamać wsparcie przy poziomie 113,14

Brainard ma jednak jeden atut w oczach Demokratów, chce ponownego zaostrzenia regulacji wobec największych banków, co może kreować jej obraz, jako tej, która nie jest na usługach Wall Street (chociaż to cały FED, a nie tylko Powell odpowiada za hossę wywołaną gigantycznym dodrukiem pieniądza).Proces wyboru szefa FED raczej nie będzie kreować jakichś większych emocji na rynkach. Co innego w Polsce. W przyszłym roku wygasa kadencja zdecydowanej większości członków Rady Polityki Pieniężnej, w tym prezesowi Glapińskiemu. Według doniesień mediów opozycja, która kontroluje Senat już zapowiedziała wystawienie kandydatów, którzy mogą być ostrymi recenzentami obecnej polityki (były minister finansów J.V.Rostowski), pytanie na jaki ruch zdecydują się Sejm i Prezydent, którzy reprezentują rządzącą obecnie opcję polityczną.

Trudna sytuacja na granicy z Białorusią może na kilka tygodni odsunąć tą dyskusję, jaka najpewniej będzie prowadzona też przez media, ale warto mieć na uwadze to, że im szybciej poznamy nazwiska kandydatów, tym lepiej dla oczekiwań, co do kształtu przyszłej polityki monetarnej.

Ostatnie miesiące wprowadziły chaos komunikacyjny, który tylko może się jeszcze pogorszyć – przykładem jest chociażby to, że rynek próbuje wyceniać aż 75 p.b. podwyżkę stóp w grudniu na zasadzie “rzutu na taśmę” będąc jednocześnie mniej pewnym tego, co stanie się w pierwszym półroczu 2022 r. Ma to miejsce przy ponownym braku jasnego przekazu ze strony przedstawicieli RPP.

Notowania USDJPY połamały wsparcie przy 113,14, co zdaje się otwierać drogę do realizacji większej korekty wrześniowo-październikowej zwyżki. W sytuacji scenariusza ruchu powrotnego ważne mogą okazać się okolice dawnych szczytów 111,60-112,00. Nie wydaje się aby informacje o otwieraniu się japońskiej gospodarki po kolejnej fali COVID miały tu istotne znaczenie.

Wykres dzienny USDJPY
Wykres dzienny USDJPY

Większy wpływ ma to, co dzieje się z rentownościami amerykańskich obligacji, które zaliczyły wyraźniejszą korektę wcześniejszych wzrostów. Przed nami dane o inflacji CPI w USA (jutro). Teoretycznie mogą spowodować, że rynek będzie próbował powrócić ponad 113,14 (jeżeli rentowności podbiją po wyższym odczycie). Układ dziennych wskaźników zdaje się jednak bardziej zapowiadać kontynuację spadków USDJPY w kolejnych dniach.

Trudno budować na słowach Christine Lagarde większe odbicie, chociaż rynek coś próbuje. Wczorajsze słowa o perspektywach ożywienia gospodarki nie były niczym nowym, a to, że ECB zrobi wszystko, aby je wspierać (czyli będzie utrzymywał ultra-luźną politykę), jakoś zostało pominięte.

W efekcie EURUSD naruszył krótkoterminową linię spadkową trendu przy 1,1570 i podbił do 1,16. Bardziej w tym jednak zasługa obserwowanej słabości dolara na wielu crossach, co sprawia, że to tam powinniśmy kierować większą uwagę.

Dzisiaj inflacja PPI w USA, a jutro CPI, która wzbudzi więcej emocji. Indeks ZEW z Niemiec, który poznaliśmy o godz. 11:00 wypadł jednak nieźle (31,7 pkt. w listopadzie przy prognozie 20,2 pkt.), co pokazuje, że analitycy nie widzą większych ryzyk w zimowej fali COVID w Europie, a przestoje w globalnych łańcuchach dostaw zaczynają uznawać za przejściową dolegliwość.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Technicznie – opór wart uwagi to 1,1615. Jednak dopiero połamanie 6-miesięcznej linii spadkowej przy 1,1660 mogłoby naprawdę zmienić układ. Na razie wciąż większe prawdopodobieństwo tkwi w ponownym sprawdzeniu październikowego dołka przy 1,1523 w perspektywie kolejnych dni.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here