Naga MarketsKurs USD/JPY może wkrótce przetestować okolice szczytu z 30 września przy 112,06Reakcja na dzisiejsze dane Departamentu Pracy USA o godz. 14:30 może być ciekawa, bo pokaże w jakim punkcie jest rynek i na ile obserwowana ostatnio siła dolara wynikała bardziej z podbicia globalnego risk-off w wyniku strachu przed skutkami tzw. kryzysu energetycznego, niż oczekiwań na tapering w wydaniu FED.

Kurs USD/JPY nadal pozostaje silnie skorelowany z amerykańskim długiem

W takim układzie nawet dość przyzwoite dane nt. nowych etatów we wrześniu mogą nie uchronić dolara przed korektą. Wczorajsza reakcja Wall Street pokazała, że rynki chcą zaczekać z ocenami na ile wyższe ceny energii, czy też koszty obsługi zadłużenia, rzeczywiście mogą zagrozić długofalowej hossie.To dobra informacja na przyszły tydzień – warto będzie obserwować te waluty, których banki centralne mogą być w najbliższych miesiącach bardziej aktywne, czyli funt, dolar nowozelandzki, dolar kanadyjski, oraz korona norweska.

Ostatni tydzień był dość zagmatwany dla złotego i jedyne co jest pewne, to podwyższona zmienność, która może się utrzymać w kolejnych tygodniach. Widać, że tzw. forward guidance, czyli narzędzie, jakie zwyczajowo posiada bank centralny stał się dość zagmatwany.

Teoretycznie wczoraj prezes Glapiński dał do zrozumienia, że RPP będzie chciała dać sobie nieco czasu, zanim zdecyduje się na kolejny ruch, ale czy przekonał tym rynek? Ten wydaje się mieć jeszcze inny problem, jaki przyniósł wczorajszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. W krótkim terminie może on eskalować obawy, że Polska straci unijne fundusze pomocowe.

Para USDJPY zwyczajowo pozostaje mocno skorelowana z tym, co dzieje się na amerykańskim długu. Wybicie rentowności 10-letnich obligacji do 1,60 proc. dało argument za podejściem w okolice szczytu z 30 września przy 112,06. Nie został on jednak jeszcze przetestowany, co może być sygnałem, że jego ewentualne naruszenie w najbliższych godzinach może być krótkotrwałe.

Wykres dzienny USDJPY
Wykres dzienny USDJPY

Ważna będzie tu reakcja na dane Departamentu Pracy USA o godz. 14:30, cofnięcie się rentowności potwierdzi scenariusz wejścia w korektę na USDJPY. Niewykluczone, że w kolejnych dniach sprawdzimy okolice 110,82 z 4 października.

Mimo „gołębiej” narracji płynącej w ostatnich dniach z EBC, notowania EURUSD nie pogłębiły spadków schodząc poniżej minimum ze środy przy 1,1528. To sygnał do potencjalnego przełomu, chociaż katalizatorem będzie tu bardziej dolar, niż euro. W tym ostatnim przypadku można spodziewać się tylko tego, że bardziej „gołębio” już nie będzie, a sam rynek może zacząć też podważać słuszność retoryki EBC, jeżeli inflacja będzie nadal rosnąć.

invest
Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

W temacie dolara to istotne będą dzisiejsze dane Departamentu Pracy, oraz reakcja na tą publikację. Wydaje sie, że wątek taperingu FED w listopadzie jest już w cenach i możemy zobaczyć tzw. sprzedaż faktów.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here