Naga Markets

Kurs USD/JPY korzysta na odmiennej polityce Fed i BoJJen po raz pierwszy od listopada 2022 roku osłabł poniżej poziomu 140 w stosunku do dolara amerykańskiego. Ten istotny ruch można przede wszystkim przypisać oczekiwaniom inwestorów dotyczących kolejnej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Podkreśla to rozbieżne oczekiwania, co do polityki monetarnej w Japonii i USA.

  • Gubernator BOJ, Kazuo Ueda, wielokrotnie potwierdzał swoje zaangażowanie w utrzymanie polityki łagodzenia monetarnego, co stanowi kontrast w porównaniu z perspektywą Fed
  • Niedawne ruchy na parze USD/JPY były również pod wpływem oznak optymizmu dotyczących potencjalnego rozwiązania impasu związanego z limitem zadłużenia USA
  • Więcej ciekawych i interesujących artykułów znajdziesz na Comparic.pl 

Kurs USD/JPY jest aktualnie zależny od polityki Fed

W czwartek japońska waluta osunęła się do najniższego poziomu od miesięcy, osiągając poziom 140,23 w stosunku do dolara. Następnie odrobiła część swoich strat, notując w piątek wzrost o 0,22% do poziomu 139,76. Trajektoria jena pozostaje spadkowa od początku roku, od kiedy japońska waluta osłabiła się względem USD o 6,2%.







Kiedy dolar-jen się rusza, zawsze robi to gwałtownie. Zobaczymy, może będziemy na poziomie 143 w przyszłym tygodniu – wskazał Brad Bechtel, doświadczony analityk rynku walutowego w Jefferies. Jego prognoza podkreśla możliwość dalszego osłabienia wartości jena w stosunku do dolara.


etoroUzyskaj dostęp do handlu CFD na innowacyjnej platformie multi-asset i korzystaj z wiedzy milionów traderów

Zacznij inwestować

77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś rozważyć, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Niedawne wydarzenia na rynku finansowym pokazują, że inwestorzy wliczają kolejną podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych przez Fed w ciągu dwóch najbliższych spotkań dotyczących polityk monetarnej. Istnieje także prawie 50% szansa, że podwyżka może nastąpić już w przyszłym miesiącu.

Notowania USD/JPY
Notowania USD/JPY

Z drugiej strony (przynajmniej na razie) Bank Japonii wydaje się trwać w swojej gołębiej postawie. Gubernator BOJ, Kazuo Ueda, wielokrotnie potwierdzał swoje zaangażowanie w utrzymanie polityki łagodzenia monetarnego, co stanowi kontrast w porównaniu z perspektywą Fed. Ueda koncentruje się na zachowaniu elastyczności polityki, pomniejszając rolę wynagrodzeń lub jakiegokolwiek pojedynczego zestawu danych gospodarczych jako katalizatora zmiany.

Ostatnia seria uwag niczego nowego nie przedstawiła. Wciąż uważamy, że ostatnie uwagi jako całość sugerują, że BOJ nie ma zamiaru wprowadzać wczesnych rewizji polityki – skomentował Shinji Ebihara, główny analityk ds. Japonii w Barclays

AVA Trade

Polecamy również: Fed doprowadzi do kryzysu i załamania na Wall Street? “Nadciągają poważne siły deflacyjne”, wskazuje Mike McGlone

Niedawne ruchy na parze USD/JPY były również pod wpływem oznak optymizmu dotyczących potencjalnego rozwiązania impasu związanego z limitem zadłużenia USA oraz danych ekonomicznych świadczących o odporności. Pomimo trwającej walki amerykańskich urzędników o przełamanie impasu w kwestii limitu zadłużenia, nawet pod groźbą ostrzeżenia od Fitch Ratings, że krajowy rating AAA jest zagrożony, rynek pokazywał oznaki nadziei.

Bipan Rai, analityk walutowy w Canadian Imperial Bank of Commerce, podsumował obecną sytuację sugerując, że przesunięcie do 140 to naprawdę historia o dolarze, a nie o jenie. To stwierdzenie podkreśla, że ruchy jena są napędzane oczekiwaniami dotyczącymi polityki monetarnej USA bardziej niż krajowymi czynnikami gospodarczymi Japonii.

Autor poleca również: 



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>












  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułRejestr KRS – czym jest i dlaczego warto do niego zajrzeć przed rozpoczęciem współpracy z nowym kontrahentem?
Następny artykułStably USD to pierwszy stablecoin oparty na sieci Bitcoina (BTC)
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem