Naga Markets

Kurs USD/JPY kontynuuje silną przecenę zapoczątkowaną w piątekKomentarz szefa Moderny, że na wariant Omikron być może potrzebna będzie nowa szczepionka, a proces jej wdrożenia potrwa kilka miesięcy, zepsuły nastroje podczas sesji azjatyckiej. Inwestorzy szybko zrozumieli, że może to oznaczać większe prawdopodobieństwo nasilenia obostrzeń w nadchodzących tygodniach, aby jak najbardziej opóźnić scenariusz dominacji Omikron nad innymi wariantami COVID.

Kurs USD/JPY z kontynuacją przeceny. Powrót do trybu risk-off

Nie zmieniły tego wcześniejsze zapewnienia dr. Fauciego, oraz prezydenta Bidena, że scenariusz zacieśnienia restrykcji w USA jest mało prawdopodobny. Rynki akcji ponownie poszły w dół, podobnie jak ceny surowców, w tym ropy – świat obawia się spowolnienia obserwowanego od kilkunastu miesięcy spowolnienia gospodarczego (a przynajmniej tego nie wyklucza).Nieco inaczej ma się sprawa z dolarem. Powrót trybu risk-off doprowadził tylko do jego selektywnego umocnienia – tracą klasyczne EM, jak peso i rubel, a w przestrzeni G-10 pod presją są waluty Antypodów, czyli AUD i NZD (zaszkodziły też słabsze lokalne dane), oraz dolar kanadyjski (przez surowce). Większość walut zyskuje w relacji do amerykańskiego dolara i to nie tak mało – w G-10 prym wiodą jen, euro, oraz korona szwedzka, podczas kiedy na szerokim rynku są to rumuńska leja i polski złoty.

Skąd taki rozdźwięk? Rynek poznał wczoraj wieczorem draft dokumentu, który dzisiaj będzie bazą do zeznań szefa FED przed Kongresem (Powell zacznie wystąpienie w Senacie o godz. 16:00). Jego zdaniem Omikron rodzi dużą niepewność, co do kształtowania się inflacji, oraz może stanowić zagrożenie dla rynku pracy. To ucina spekulacje, co do przyspieszenia skali taperingu w grudniu, a także podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku.

Rentowności 10-letnich obligacji zjechały do 1,45 proc., co dobrze tłumaczy kontynuację silnej przeceny USDJPY zapoczątkowanej w piątek. Z kolei dla EURUSD kombinacja jest prosta – euro jest silne, bo nadal są pokrywane nazbyt ryzykowne pozycje, których część była finansowana tanim euro, a dolar jest słaby po słowach Powella.

Dzisiaj poza zeznaniami szefa FED w Kongresie poznamy też dane nt, indeksu zaufania konsumentów Conference Board, a także indeks cen domów, czy regionalny odczyt Chicago PMI – to dla USA. A reszta? Europa, w tym Polska pozna szacunki listopadowej inflacji CPI, a w Kanadzie mamy odczyt PKB za III kwartał.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs liry tureckiej | kurs dolara nowozelandzkiego złoty | wykres nasdaq | celon gpw | akcje ciech | kęty giełda | cd projekt akcje prognozy |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here