Naga Markets

Kurs USD/JPY - inflacja w USA może być kluczowa...Jen nadal pozostaje słaby, co było widać dzisiaj rano. Wprawdzie później te straty zostały częściowo zredukowane za sprawą obserwowanej słabości dolara względem wielu walut, to jednak inwestorzy nie widzą zbytnio powodów dla których mieliby się interesować jenem.

Kurs USD/JPY pozostaje blisko maksimów

Szanse na jakąś poważną interwencję walutową ze strony japońskich oficjeli są niewielkie, chociaż najpewniej słowa płynące z banku centralnego o tym, że sytuacja na rynku FX jest uważnie monitorowana, będą trafiać się częściej. Niemniej dopóki w temacie Banku Japonii nie pojawią się spekulacje o możliwej zmianie w polityce monetarnej (obecnie BOJ jest ostatnim z kluczowych banków centralnych, który utrzymuje ultra-luźne podejście), dopóty inwestorzy będą omijać jena.



W krótkiej perspektywie dla USD/JPY może być jednak ważna publikowana jutro inflacja CPI z USA. Dlaczego? Bo rynek zaczyna budować narrację, że po 21 września FED będzie już tak agresywny w swoich ruchach (podwyżki o 75 punktów baz.), a nowe projekcje makro potwierdzą oczekiwania, że Rezerwa Federalna po podwyżce stóp procentowych w okolice 4,00 proc. na początku przyszłego roku, zdecyduje się na jakąś pauzę i bardziej obserwację sytuacji.

Wykres dzienny USDJPY
Wykres dzienny USDJPY

Co ciekawe ta teza nie znajduje zbytnio potwierdzenia w przekazie, jaki płynie ze strony członków FED – ci zwracają uwagę na ryzyko utrzymywania się podwyższonej inflacji CPI przez dłuższy czas i dają do zrozumienia, że bank centralny ogłosi sukces dopiero wtedy, kiedy zobaczy przynajmniej kilka miesięcy wyraźnego spadku inflacji.

Szacunki ekonomistów zakładają, że wskaźnik CPI cofnął się w sierpniu do 8,1 proc. r/r z 8,5 proc. r/r, ale już bazowy podbił do 6,1 proc. r/r z 5,9 proc. r/r. Wydaje się, że rynek może oczekiwać jednak więcej, czyli poziomów niższych od prognozowanych, zwłaszcza braku zwyżki CPI Core.

Gdyby tak się stało, to dolar mógłby kontynuować widoczne na szerokim rynku osłabienie, co przełożyłoby się na cofnięcie USDJPY nawet w okolice 140,00 w kolejnych dniach. W innym przypadku mocniejszy dolar na szerokim rynku, może sprawić, że USD/JPY złamie widoczną na wykresie poniżej, kilkudniową linię trendu spadkowego (obecnie 143,50).

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje pgnig | gpw orlen | kurs amrest | kurs jena kantor | kurs korony czeskiej złoty | kurs akcji cd projekt | orlen akcje prognozy |

XTB



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>






ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here