whitebit

Kurs srebra może zaskoczyć inwestorów w 2024 r. Wszystko za sprawą AI!Choć wszyscy kojarzą srebro z zieloną transformacją i energią słoneczną, tak mało kto zdaje sobie sprawę, że jest ono niezbędne dla rozwoju sztucznej inteligencji (AI). Według firmy badawczej Metals Focus popyt na mikroprocesory zawierające srebro może przełożyć się na zwiększone zapotrzebowanie na ten surowiec w kolejnych latach, a to w połączeniu z rozwojem gospodarczym oraz łagodniejszą polityką amerykańskiej Rezerwy Federalnej powinno długoterminowo wspierać notowania surowca.

  • Kurs srebra umocnił się od początku października o przeszło 20%, a długoterminowe perspektywy tego rynku znów faworyzują kupujących
  • Dalszy rozwój technologiczny przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na srebro, które jest niezbędne do rozwoju sztucznej inteligencji 
  • Według badaczy Metals Focus metal może w kolejnych latach trwale zyskiwać na wartości, stając się ciekawą alternatywą dla złota i platyny
  • Więcej ciekawych i interesujących artykułów znajdziesz na Comparic.pl 

Srebro czeka na odbicie gospodarcze

Według firmy badawczej Metals Focus. aby sprostać oczekiwaniom wobec dalszego rozwoju sztucznej inteligencji, w ciągu najbliższych dwóch lat dynamika produkcji serwerów i mikroprocesorów obsługujących oprogramowanie AI musi osiągnąć wzrost 2-cyfrowo, a to powinno pobudzić popyt na metale szlachetne.Zapotrzebowanie wzrośnie przede wszystkim na stopy platynowe stosowane w produkcji chipów, wielowarstwowe kondensatory ceramiczne ze srebrem i palladem w komponentach dużej mocy, czy złote złącza w chipach i obudowach pamięci.

Można spekulować, że klasyczny wzrost zapotrzebowania na metale szlachetne w związku z ich zapotrzebowaniem w pracach nad sztuczną inteligencją, zostanie doceniony przez inwestorów już na przestrzeni kolejnych miesięcy.

Notowania Silver/USD Źródło: TradingView
Notowania Silver/USD Źródło: TradingView

Już ostatnie szacunki Silver Institute wskazywały na utrzymujące się deficyty na rynkach srebra (m.in. masterbox srebro) i platyny. W przypadku srebra deficyt na ten rok szacowany jest na około 142 mln uncji, po ubiegłorocznym na poziomie 237 mln uncji.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
Tym samym rosnący popyt ze strony przemysłu oraz wysokiej technologii, relatywne niskie wyceny w połączeniu z ich monetarną rolą czy też funkcją bezpiecznych przystani oraz perspektyw gospodarczego ożywienia tworzą środowisko do mocnego wzrostu srebra.

Popyt skieruje ceny srebra w rejon 50 USD?

Według naukowców z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, do 2027 r. globalni producenci paneli słonecznych będą potrzebować ponad 20% obecnych rocznych dostaw srebra, a do 2050 r. produkcja paneli słonecznych pochłonie prawie 85-98% obecnych światowych rezerw srebra.

Do wyścigu o pozostający w deficycie metal dołączyła także wspomniana wcześniej sztuczna inteligencja, która w kolejnych latach będzie wymagać ogromnych dostaw metali szlachetnych. Wynika to z faktu, że w dużym uproszczeniu szary metal wykazuje jeden z najniższych oporów w przewodzeniu prądu elektrycznego spośród wszystkich metali w standardowych temperaturach.

Dodatkowo perspektywa niższych kosztów finansowania wspiera branże wymagające dużej płynności, z których część potrzebuje platyny i srebra.

To właśnie one przyczyniły się do silnego odbicia obu tych tanich i niedocenianych przez inwestorów metali. Ponadto niedawne osłabienie względem złota można również częściowo wyjaśnić brakiem popytu na te metale ze strony banków centralnych.

Autor poleca również:Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
Zajmuje się rynkiem akcji oraz walut. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.