Naga MarketsKurs ropy zawraca. Brent i WTI tanieją przez ryzyko wojny cenowejPo odbiciu notowań ropy naftowej na początku tygodnia, notowania tego surowca delikatnie osuwają się w dół. Mimo że rynek ropy jest już mocno wyprzedany, a potencjał do dalszych zniżek cen już praktycznie się wyczerpał, to nadal strona popytowa nie ma siły na doprowadzenie do dynamicznych i trwałych zwyżek cen tego surowca. 


Cena ropy znowu w odwrocie, w związku z obawami o wojnę cenową

Nad globalnym rynkiem ropy naftowej rozpościera się wizja wojny cenowej pomiędzy producentami “czarnego złota”. Zapowiadały ją m.in. Arabia Saudyjska oraz Rosja, które po fiasku rozmów OPEC+, dotyczących potencjalnego przedłużenia porozumienia naftowego, od kwietnia nie będą miały żadnych oficjalnych limitów produkcji ropy.

Perspektywa zwiększania produkcji ropy naftowej przy jednoczesnym osłabieniu popytu na ropę, wynikającemu z problemów globalnej gospodarki powiązanych z pandemią koronawirusa, to recepta na utrzymywanie się niskich cen ropy naftowej jeszcze przez dłuższy czas. Z tej przyczyny, kolejne firmy z branży naftowej zapowiadają cięcie wydatków inwestycyjnych w bieżącym roku. 

Konkretne liczby na razie podało pięć naftowych gigantów: Chevron, Saudi Aramco, Total, Equinor i Royal Dutch Shell. Cięcia wydatków kapitałowych w tych firmach w bieżącym roku mają wynieść łącznie 19 mld USD, co oznacza spadek o 18% w porównaniu do początkowych tegorocznych planów, zakładających wydatki rzędu 109 mld USD.

W długoterminowej perspektywie, ograniczenie capex przez firmy naftowe będzie działało jako mechanizm regulujący dla cen ropy naftowej. Powiązany z tym spadek produkcji będzie bowiem wspierał stronę popytową na tym rynku. Niemniej, nie zmienia to faktu, że ten proces będzie rozciągnięty w czasie.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej brent – dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here