Naga MarketsKurs ropy zależny od cięć produkcji To na dzisiaj, 4 czerwca, zaplanowane zostało wstępnie wirtualne spotkanie państw OPEC+, które miało stać się najważniejszym wydarzeniem bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej. Niemniej, obecnie wiele wskazuje na to, że rozmowy producentów ropy naftowej w ogóle się nie odbędą. Dzisiejsza data rozmów nadal nie została bowiem potwierdzona, co sugeruje, że większość krajów po prostu jej nie zaakceptowała.

Prawdopodobieństwo braku rozmów państw OPEC

Ta sytuacja budzi konsternację inwestorów na rynku ropy naftowej, zwłaszcza że jeszcze w tym tygodniu kraje OPEC+ sugerowały, że przesunięcie terminu rozmów na czwartek z przyszłego tygodnia jest już tylko formalnością. Nawet wczoraj pojawiły się nieoficjalne informacje, że Arabia Saudyjska i Rosja zatwierdziły przedłużenie cięć produkcji ropy w wysokości 9,7 mln baryłek dziennie o kolejny miesiąc, czyli do końca lipca. Jednak bez ustalonego oficjalnie spotkania takie zmiany nie zostaną wprowadzone, zwłaszcza że nie wszystkie państwa OPEC są jego zwolennikami.

Warto pamiętać, że niektóre kraje Zatoki Perskiej – Arabia Saudyjska, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie – w ostatnich tygodniach obniżyły produkcję nawet bardziej niż zobowiązywały do tego limity ustalone w ramach porozumienia naftowego. Państwa te zadeklarowały, że mogą dobrowolnie utrzymać te cięcia jeszcze do końca czerwca, ale już nie na dłużej.

W rezultacie, zaniechanie przedłużenia cięć produkcji ropy przez OPEC+ może skutkować wyraźnym wzrostem wydobycia tego surowca od lipca. Tymczasem rynek może jeszcze nie być na to gotowy, ponieważ nadal utrzymuje się na nim duża nadwyżka ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here