Naga MarketsMiniony tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się zwyżką, jednak była ona niewielka. Wzrosty cen ropy naftowej, które dominowały na tym rynku w perspektywie ostatnich trzech miesięcy, wyraźnie straciły na dynamice. Bieżący tydzień na rynku ropy rozpoczyna się neutralnie, od konsolidacji notowań tego surowca.

W piątek opublikowany został cykliczny raport Baker Hughes na temat liczby funkcjonujących punktów wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych. Według tej publikacji, już po raz dwunasty z rzędu odnotowany został spadek łącznej liczby funkcjonujących wiertni ropy i gazu w USA – tym razem o dwie wiertnie, do 251, czyli do rekordowo niskiego poziomu.

Wynikało to jednak głównie ze spadku liczby wiertni gazu – ta spadła o 3 do 68, czyli do najniższego poziomu od czasu rozpoczęcia prowadzenia statystyk przez Baker Hughes. Tymczasem liczba funkcjonujących punktów wydobycia ropy naftowej wzrosła łącznie o 1 do poziomu 181. To pierwszy tygodniowy wzrost od marca.

Ponad połowa funkcjonujących wiertni ropy w USA znajduje się w rejonie Permian Basin, na granicy stanów Teksas i Nowy Meksyk. W ubiegłym tygodniu liczba wiertni ropy na tym terenie wzrosła o 2 do 126, czyli zanotowała pierwszą tygodniową zwyżkę od połowy marca br.

Mimo że w porównaniu do wcześniejszych kilku lat, ceny ropy naftowej wciąż są przez wielu inwestorów uznawane za niskie, to ostatnie miesiące były czasem spektakularnej zwyżki notowań tego surowca.

Obecnie, gdy notowania ropy naftowej poruszają się w okolicach 40 USD za baryłkę, wiele firm wydobywczych w USA rozważa już powolny powrót do zwiększania wydobycia po wcześniejszych cięciach produkcji. Ta perspektywa ogranicza potencjał wzrostowy notowań ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here