Naga MarketsKurs ropy WTI na nowych 9-miesięcznych maksimachCena ropy naftowej WTI w środę rano zdobywa nowe 9-miesięczne szczyty pomimo obaw o odbudowę popytu na paliwa wskutek przedłużenia lockdownów w szeregu europejskich państw.

  • Zmiana zapasów ropy naftowej w USA zaskoczyła analityków
  • IEA zwiastuje spadek popytu na ropę w przyszłym roku
  • Być może jeszcze w tym tygodniu szczepionka Moderna zostanie zaakceptowana przez FDA

Ropa na lokalnych szczytach

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie NYMEX w porannej części środowej sesji wzrasta o skromne 0,06% do 47,64 dol., ale to wystarczy, aby wyznaczyć nowe 9-miesięczne maksima notowań. Jednocześnie, kurs surowca zmierza do zamknięcia na plusie już siódmego tygodnia z rzędu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs ropy WTI na nowych 9-miesięcznych maksimach
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Natomiast ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE w środę opada o 0,06% do 50,68 dol. bbl. i w tym przypadku notowania nieznacznie osuwają się z wczorajszych lokalnych maksimów.

Kurs ropy WTI na nowych 9-miesięcznych maksimach
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Zaskoczeniem dla inwestorów były cotygodniowe szacunkowe dane opublikowane przez American Petroleum Institute dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Niespodziewanie wzrosły one w zeszłym tygodniu o niemal 2 mln baryłek, podczas gdy analitycy spodziewali się przeciętnie zmniejszenia się rezerw o aż 3,5 mln baryłek. Oficjalne rządowe dane zostaną zaprezentowane dziś wieczorem przez Energy Information Administration.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Pozytywnym sentymentem związanym z rynkiem ropy naftowej są szczepienia ochronne przeciwko koronawirusowi w Stanach Zjednoczonych, które wystartowały od poniedziałku po zaakceptowaniu środka Pfizer Inc. w niedzielę. Możliwe, że szczepionka od Moderna Inc. zostanie zatwierdzona jeszcze w tym tygodniu. Tymczasem, w Wielkiej Brytanii szczepienia rozpoczęły się jeszcze przed tygodniem.

Jednak International Energy Agency ostrzegła we wtorek, że wprowadzenie szczepionek nie spowoduje szybkiej odbudowy globalnego popytu na paliwa. Pomimo poprawy perspektyw na możliwe wcześniejsze zakończenie pandemii, IEA zweryfikowało swoje prognozy dotyczące popytu na ropę na ten rok o 50 tys. baryłek dziennie mniej. Dla kolejnego roku IEA zapowiada o 170 tys. baryłek dziennie mniej niż poprzednio zapowiadane.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here