Naga MarketsKurs ropy wpadł w konsolidację. Prawdopodobne kolejne cięcia produkcjiPo wzrostowej poniedziałkowej sesji, notowania ropy naftowej wpadły w konsolidację. Cena tego surowca w USA (ropa WTI) nadal porusza się tuż poniżej bariery 40 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w okolicach 41,50-41,60 USD za baryłkę.

Zapasy ropy spadają szybciej niż oczekiwano

Pozytywnym akcentem podczas wczorajszej sesji były dane Amerykańskiego Instytutu Paliw na temat zmiany zapasów ropy naftowej w USA. Instytut podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy w tym kraju spadły o 8,15 mln baryłek. To znacznie większa zniżka niż oczekiwano – spodziewano się spadku zapasów o niecały milion baryłek. Mimo to, reakcja inwestorów na te dane była umiarkowana (chociaż wciąż oczywiście pozytywna).

Dane dotyczące zapasów nie wystarczyły, aby ceny ropy powróciły do wyraźnych zwyżek. Wszystko za sprawą pozostałych czynników, sprzyjających stronie podażowej na rynku tego surowca. Główne obawy inwestorów dotyczą popytu na ropę w obliczu drugiej fali pandemii. Jakiekolwiek nowe ograniczenia w transporcie czy przemieszczaniu mogłyby ponownie istotnie wpłynąć na zapotrzebowanie na ropę. Na razie dramatyczny scenariusz się nie zrealizował, ale pandemia to jeden z najmniej przewidywalnych czynników wpływających na ceny ropy.

Ponadto, istnieje duża szansa, że OPEC+ nie przedłuży dotychczasowych, rekordowych cięć produkcji ropy naftowej na sierpień. Według obecnych założeń, cięcia wynoszące 9,7 mln baryłek dziennie (czyli około 10% światowej produkcji) mają obowiązywać do lipca włącznie. Ze względu na trudną sytuację na globalnym rynku ropy, brano pod uwagę ich przedłużenie – niemniej, na razie jest to mało prawdopodobne. Agencja Reuters podaje, że jej źródła w krajach OPEC+ wskazują na największe szanse zrealizowania się scenariusza obniżenia cięć do poziomu 7,7 mln baryłek dziennie i utrzymania ich do końca 2020 r.

Notowaniom ropy naftowej obecnie brakuje sił do kontynuacji zwyżek, co wynika z faktu, że nie ma istotnego czynnika przewodniego, który uzasadniałby dalsze wzrosty notowań tego surowca. Nadpodaż na globalnym rynku ropy się utrzymuje, a ostatnie zwyżki cen surowca mogą skłaniać niektórych producentów do zwiększania wydobycia.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here