Naga MarketsKurs ropy w końcu wzrośnie? Rosja sygnalizuje gotowość do cięć produkcji Kurs ropy naftowej wzrósł w ubiegłym tygodniu o blisko 32% odrabiając część strat. Doniesienia jakoby Rosja była gotowa na cięcie produkcji czarnego złota dają szansę na umowę w ramach OPEC+, a co za tym idzie, ratunek przed całkowitym załamaniem rynku.

  • Rosja sygnalizuje gotowość do cięcia produkcji o 1,6 mln brk / dziennie
  • Ewentualna umowa OPEC+ daje szansę na zakończenie wojny cenowej między Rosją a Arabią Saudyjską
  • Ministrowie energii krajów grupy G20 spotkają się, aby znaleźć sposoby na złagodzenie wpływu pandemii COVID-19 na globalne rynki energii
  • Analitycy pozostają sceptyczni, co do skuteczności wpływu cięcia produkcji przy prognozowanym spadku popytu nawet o 30%

Rosja gotowa do cięcia produkcji ropy naftowej

Rosja zadeklarowała w środę swoją gotowość do zmniejszenia wydobycia ropy naftowej o 1,6 mln baryłek dziennie, czyli o około 15%. Zobaczymy teraz, czy w ślad za tą deklaracją pójdzie faktyczne działanie.

Na obecny tydzień zaplanowano dwie wideokonferencje koalicji OPEC+, na których będą ważyć się losy gospodarek zależnych od ropy. Koronawirus doprowadził do załamania popytu na ten surowiec, co bardzo mocno uderzyło w jego cenę, a co za tym idzie, także w cały powiązany z nim przemysł. W USA jedno z dużych przedsiębiorstw z branży ogłosiło już nawet bankructwo.

Oczekuje się, że czwartkowe spotkanie online może liczyć na większy sukces niż to, które odbyło się w marcu. Wtedy bowiem nie uzyskano zgody się na przedłużenie cięć produkcji, a między między Arabią Saudyjską a Rosją wybuchła wojna cenowa. Minister energii Algierii powiedział, że spodziewa się „owocnego” spotkania.

Zobacz też: UK: Gospodarka skurczyła się o 0,1% (PKB) w ujęciu miesięcznym

Grupa G20 zajmie się wpływem koronawirusa na globalne rynki

Po spotkaniu OPEC+, ministrowie energii krajów grupy G20 spotkają się, aby znaleźć sposoby na złagodzenie wpływu pandemii COVID-19 na globalne rynki energii.

“Gdyby Grupa G20 mówiła o zwiększeniu rezerw strategicznych, byłoby to pozytywnie przyjęte” – powiedział Lachlan Shaw z National Australia Bank. Co do samego spotkania OPEC+, uważa on, że umowa może dać trochę pocieszenia, jednakże uwaga skupi się na fundamentach, które są przerażające.

Kurs ropy naftowej rośnie o prawie 6%

Kontrakty terminowe na ropę naftową (NYMEX) zyskują dziś około 6% po otwarciu luką wzrostową. Utrzymanie byczego nastawienia może skierować kurs z powrotem do strefy oporu przy 28,30 – 29,13 US za baryłkę.

Na razie jednak trudno jest mówić o trwałym wzroście cen, analitycy są bowiem sceptyczni, co do skuteczności wpływu cięcia produkcji przy prognozowanym spadku popytu nawet o 30%. Nie pomagają także szybko rosnące zapasy, które zalewają rynek tanią ropą.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kontrakty terminowe na ropę naftową (NYMEX) – wykres dzienny


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here