Naga MarketsKurs ropy w górę, OPEC chce ograniczać wydobycieCena za baryłkę ropy naftowej wspięła się do 36 dol. wzrastając o niemal 1% w poniedziałkowej sesji notowań na NYMEX wskutek rozluźnienia oczekiwań dotyczących kolejnych decyzji OPEC dotyczących niespotykanych poziomów ograniczenia produkcji.

  • Arabia Saudyjska rozważa wydłużenie ograniczeń wydobycia o nawet 3 miesiące.
  • Może to wpłynąć na wzrost ceny ropy do 40 dol. za baryłkę.
  • W Stanach Zjednoczonych nadal trwają zamieszki, rynki jednak nadal nie zareagowały na trudną sytuację.

OPEC+ ma nowe plany ograniczenia wydobycia

Arabia Saudyjska najprawdopodobniej zamierza wydłużyć okres ograniczenia wydobycia ropy na nawet kolejne 3 miesiące. W przypadku, gdy Saudowie zdecydują się na ten krok, jakiekolwiek zmiany w negocjacjach z OPEC+ wpłyną na relacje między Moskwą a Riyadhem. Rosja zapowiedziała, że zamierza stopniowo zwiększać wydobycie w lipcu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rozmowy między OPEC+ a resztą naftowego świata toczą się we wciąż niepewnej sytuacji rynkowej. Mimo, że Azja zdaje się błyskawicznie i zdecydowanie otrząsać ze skutków pandemii, to pozostałe rejony świata osiągają mieszane rezultaty. Globalne zużycie paliw samochodowych jest nadal na znacznie niższym poziomie niż przed pandemią, ale już zauważalny jest wzrost ruchu na drogach. Niemniej, wznowienie ruchu lotniczego jeszcze daleko przed nami.

Zobacz również: Kurs ropy naftowej notuje zwyżki przed spotkaniem OPEC+

Perspektywy późnej odbudowy dwóch sektorów polegających na paliwach kopalnych mają swoje odzwierciedlenie w statusie negocjacji naftowych krezusów.

Jeśli OPEC+ zgodzi się na wydłużenie aktualnych ograniczeń wydobycia ropy na kolejne 3 miesiące, to istnieje realna szansa, że rynki mogą zmienić swój charakter z olbrzymiej nadwyżki ropy w tym kwartale na deficyt w III kw. – stwierdził Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp. w Singapurze.

To pomoże ropie podrożeć do 40 dol. za baryłkę. – dodał Lee.

Notowania ropy mogą przesuwać się w górę?

Ropa w górę, OPEC planuje ograniczenia wydobycia nawet na kolejne 3 miesiące
CFD na ropę WTI. Źródło: tradingview.com

Wieści o planach OPEC+ znalazły swoje odzwierciedlenie w notowaniach kontraktów futures WTI na lipiec, które wzrosły o 0,8% do 35,73 dol. za baryłkę na nowojorskiej giełdzie. Kontrakty na ropę Brent na sierpień wzrosły do 38,69 dol. na giełdzie ICE Futures Europe zyskując 1,3% wartości w poniedziałek.

Ropa w górę, OPEC planuje ograniczenia wydobycia nawet na kolejne 3 miesiące
CFD na ropę Brent. Źródło: tradingview.com

Paradoksalnie, jeśli ceny będą wzrastać w wyniku pozytywnych wieści, to tym trudniej będzie dojść do porozumienia w negocjacjach z OPEC, co może obniżyć cenę kontraktów.  Niektóre z krajów, jak Irak czy Nigeria nie trzymają się ustalonych restrykcji produkcji, zmniejszając wydobycie o jedynie połowę zamierzonych wartości.

Stany Zjednoczone w kryzysie społecznym

Tymczasem trudna sytuacja wewnętrzna w Stanach Zjednoczonych utrudnia gospodarcze ożywienie po okresie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że w przypadku eskalacji zamieszek skorzysta z możliwości wyprowadzenia wojska na ulicę.

Ogarniające cały kraj protesty nadal nie wpłynęły jednak na sytuację na rynkach finansowych i surowcowych, a wskaźniki aktywności przemysłowej wskazują na stabilizację poziomów produkcji. Niestety, poniżej wartości sprzed pandemii.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here