Naga MarketsW bieżącym tygodniu rynek ropy naftowej będzie żył głównie jednym wydarzeniem – spotkaniem krajów OPEC+ na temat wspólnej interwencji na rynku ropy naftowej w celu zapewnienia wsparcia dla notowań tego surowca. Informacje o tym, że Arabia Saudyjska i Rosja mogą powrócić do rozmów, już pod koniec poprzedniego tygodnia wywołała na tym rynku falę optymizmu. To przełożyło się z kolei na dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej w górę. 


Cena ropy zachwiana na początku tygodnia

Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej przynosi kontynuację siły kupujących. Niemniej, rozpoczęła się ona od delikatnego osunięcia notowań ropy w dół ze względu na przesunięcie terminu rozmów OPEC+ na późniejszy termin. Pierwotnie do telekonferencji miało dojść dzisiaj, jednak producenci uznali, że potrzebują więcej czasu, więc ostatecznie będą negocjować w najbliższy czwartek.

Planowane spotkanie OPEC+ budzi wielkie nadzieje wśród inwestorów, ponieważ mowa jest o możliwych ogromnych cięciach wydobycia, sięgających 10-15% globalnej produkcji. Działanie na taką skalę pozwoli w znaczącym stopniu zniwelować efekt spadającego popytu na ropę w wyniku pandemii koronawirusa (szacowane jest obniżenie światowego popytu na ropę w bieżącym roku o około 15-20%).

Warto też wziąć pod uwagę fakt, że istotne cięcia produkcji ropy naftowej będą miały miejsce także w Stanach Zjednoczonych, gdzie jednak wynikają one nie z państwowego zarządzenia, lecz z działań poszczególnych firm działających w branży naftowej. Produkcja ropy naftowej z łupków daje spółkom wydobywczym więcej elastyczności w kwestii kontrolowania wielkości produkcji niż w przypadku wydobycia ze źródeł tradycyjnych.

Wiele wskazuje na to, że notowania ropy naftowej w pierwszej połowie bieżącego tygodnia będą poruszały się pod dyktando spekulacji na temat możliwego wyniku rozmów państw OPEC+, a także komunikatów napływających ze strony poszczególnych kluczowych producentów ropy. W obliczu tak istotnych czynników politycznych, fundamenty rynku ropy mogą zejść na dalszy plan.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej brent – dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here