Naga MarketsKurs ropy spokojny na koniec 2020 rokuNotowania ropy naftowej są na dobrej drodze do zakończenia bieżącego roku w okolicach 50 USD za baryłkę. Ceny ropy WTI poruszają się niewiele poniżej tego poziomu, zaś ceny ropy Brent nieco powyżej. Jest to więc gorsze zakończenie roku niż w 2019 r., kiedy to notowania ropy naftowej wyraźnie przekraczały 60 USD za baryłkę.

Kurs ropy odnotował w tym roku spektakularne odbicie od drugiej połowy kwietnia

To był na rynku ropy wyjątkowy rok. Ostateczny, roczny spadek notowań tego surowca był niczym w porównaniu ze zmiennością cen obserwowaną w międzyczasie. Ujemne ceny ropy naftowej w drugiej połowie kwietnia i późniejsze spektakularne odbicie cen w górę sprawiły, że na rynku ropy pojawiło się znacznie więcej początkujących inwestorów niż w ostatnich latach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Końcówka 2020 roku na rynku ropy naftowej upływa jednak spokojnie. Ceny ropy prawdopodobnie zakończą bieżący tydzień na delikatnym plusie przy relatywnie niewielkiej zmienności. Słabość dolara oraz zapowiedzi programu stymulacyjnego w USA sprzyjają stronie popytowej. Dodatkowym wsparciem dla kupujących jest spadek zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Mimo przewagi rynkowych optymistów, nie ulega wątpliwości, że rynek ropy naftowej wchodzi w nowy rok z dużą dozą niepewności i obaw. Kolejne, poświąteczne uderzenie pandemii może znów wywołać nowe restrykcje, a tempo i zakres działania szczepionek dopiero zaczną być widoczne w praktyce w kolejnych miesiącach. W obliczu utrzymujących się obostrzeń, tempo wzrostu popytu na ropę naftową na świecie stoi pod dużym znakiem zapytania.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here