Naga MarketsMiędzynarodowa Agencja Energetyczna international-energy-agency, ieaWraz z rozpoczęciem wielu nowych projektów globalne dostawy ropy naftowej mają wzrosnąć w przyszłym roku znacznie mocniej niż popyt na paliwo. Jak informuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) taka sytuacja wywarłaby dodatkową presję na kartel OPEC i jego sojuszników. Chociaż wzrost światowego popytu na ropę przyspieszy do 1,4 mln baryłek dziennie w 2020 r. ro zostanie on przyćmiony wzrostem produkcji o 2,3 mln baryłek dziennie, ponieważ trwający boom w łupkach amerykańskich jest powiększany przez nowe pola w Brazylii, Norwegii i Kanadzie.


Zobacz również: Droga benzyna na początek wakacji. Pomimo spadków cen ropy na rynku

Te artykuły również Cię zainteresują
OPEC straci dominacje na rynku ropy?

Pole naftowe na tle zachodzącego słońcaW rezultacie świat będzie potrzebował znacznie mniej ropy sprzedawanej przez Organizacje Krajów Eksportujących Ropę Naftową. Chociaż Arabia Saudyjska i jej sojusznicy celowo ograniczyli podaż w tym roku, a kryzysy polityczne zniszczyły eksport w Wenezueli i Iranie, OPEC obecnie pompuje znacznie więcej ropy niż przewidywany popyt w 2020 roku.

Jasnym przesłaniem z naszego pierwszego spojrzenia na rok 2020 jest to, że nastąpi wzrost dostaw z innych źródeł niż OPEC i poziom popytu zastanie prawdopodobnie zaspokojony z nadwyżką przy założeniu, że nie dojdzie do żadnego poważnego szoku geopolitycznego. Jest to mile widziana wiadomość dla konsumentów i dla poprawy kondycji obecnie zagrożonej globalnej gospodarki, ponieważ ograniczy ona znaczną presję na wzrost cen ropy – uważa agencja IEA z siedzibą w Paryżu.

Wzrost podaży spoza OPEC przewyższa popyt, zmniejszając rynek ropy kartelu, Źródło: Międzynarodowa Agencja Energii
Wzrost podaży spoza OPEC przewyższa popyt, zmniejszając rynek ropy kartelu, Źródło: Międzynarodowa Agencja Energii

Raport IEA wskazuje na stabilny popyt w najbliższych latach

Światowy popyt na ropę wzrósł o 300 000 baryłek dziennie w pierwszym kwartale, najsłabiej od 2011 r., ponieważ kraje rozwijające się zdołały zaledwie zrównoważyć ​​spadek w gospodarkach rozwiniętych. Agencja obniżyła prognozy wzrostu na cały rok 2019 przez drugi miesiąc z rzędu, o 100 000 baryłek dziennie.

Jednak do końca tego roku i do 2020 r. IEA oczekuje, że popyt wzrośnie średnio o 1,2% w 2019 r. i 1,4% w przyszłym roku. To odbicie zakłada pewien postęp w relacjach handlowych między Stanami Zjednoczonymi, a Chinami. Z optymistycznymi perspektywami dla gospodarki agencja widzi stabilny wzrost konsumpcji ropy w przyszłym roku.

Około połowy dostaw zapewni USA, które dzięki boomowi w wydobyciu ropy z łupków w Teksasie i Północnej Dakocie przekształciło się w największego na świecie producenta ropy naftowej. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich lat, wzrost w Ameryce będzie uzupełniany przez znaczące dostawy z innych miejsc takich jak Norwegia czy Brazylia. Taka zmiana układu sił może przynieść bolesną lekcję dla Saudyjczyków i innych narodów OPEC, którzy do tej pory produkowali 40% światowej ropy.

Według szacunków IEA, popyt na ropę OPEC spadnie trzeci rok z rzędu do 29,3 mln baryłek dziennie. To około 650 000 baryłek dziennie mniej niż w zeszłym miesiącu, kiedy to ich podaż została już znacznie zmniejszona w wyniku paktu ograniczającego produkcję, a także sankcji USA wobec Wenezueli i Iranu. Z kolei produkcja Iranu spadła do 2,4 mln baryłek dziennie, najniżej od lat 80-tych.

Gdyby OPEC zmniejszył produkcję w przyszłym roku do poziomów, które IEA uzna za konieczne, produkcja byłaby najniższa od 2003 r. – co oznaczałoby, że jej strategia podboju rynku ropy naftowej przyniosła odwrotny efekt.

Zobacz również: Rosjanie: Ropa może spaść poniżej 30 USD…

Kurs ropy odnotuje dalsze spadki?

Ropa naftowa WTI weszła w zeszłym tygodniu w niedźwiedzi rynek, a ropa Brent spadła poniżej 60 USD za baryłkę po raz pierwszy od stycznia w związku z obawą, że spowolnienie światowej gospodarki – wywołane m.in. eskalacją wojny handlowej między USA i Chinami zaszkodzi zużyciu paliwa na całym świecie. Przedstawiciele OPEC spotkają się w najbliższych tygodniach, aby podjąć decyzję co do dalszej polityki grupy.

Zobacz również: Kurs ropy nadal w okolicach 52,25 USD. Co dalej z surowcem?

kurs ropy wti w piatek 14 6 19
Kurs ropy wti w piątekConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here