Naga MarketsNotowania ropy naftowej spadły dziś prawie o 7% w Londynie od wczorajszego szczytu po tym, jak Reuters poinformował, że Arabia Saudyjska jest bliska przywróceniu 70% wydobycia ropy, które straciła po weekendowym ataku na kluczowy obiekt naftowy w królestwie.


Arabia Saudyjska może wkrótce przywrócić większość utraconej produkcji

Ropa Brent spadła do poziomu 64,30 USD za baryłkę po raporcie Reutersa, który cytuje anonimowe źródło z Arabii Saudyjskiej, twierdząc, że czołowy członek OPEC powróci do pełnej produkcji w ciągu najbliższych dwóch lub trzech tygodni. Minister energii książę Abdulaziz bin Salman odbędzie we wtorek wieczorem w Dżuddzie odprawę prasową.

Szacunki, kiedy i ile z 5,7 miliona baryłek zamkniętego wydobycia powróciłoby do normy zmieniały się cały czas od czasu ataku. Według szacunków znaczna część produkcji może wrócić w ciągu kilku dni, a przywrócenie pełnej produkcyjności może zająć najbliższe tygodnie. Nagłe zakłócenia w globalnych dostawach ropy nadal rozbrzmiewają, gdy geopolityczne ryzyko utrzymuje się na wysokim poziomie z powodu obaw o niestabilność na Bliskim Wschodzie i potencjalnego odwetu przeciwko Iranowi, który był oskarżany przez USA.

Saudi Aramco postanowiło uruchomić bezczynne morskie pola naftowe – część wolnych mocy – aby zastąpić utraconą produkcję. Według konsultanta Rystad Energy, Arabia Saudyjska ma wystarczającą ilość zapasów krajowych, aby pokryć około 26 dni eksportu ropy. Obecne zakłócenia przewyższyły swoim rozmiarem utratę wydobycia ropy naftowej w Kuwejcie i Iraku w sierpniu 1990 r., kiedy Saddam Hussein zaatakował swojego sąsiada. Według Międzynarodowej Agencji Energii atak przewyższył także utratę irańskiej produkcji ropy w 1979 r. podczas rewolucji islamskiej.

Zawirowania na kursie ropy naftowej

Kurs ropy Brent wzrósł o 19% w ciągu kilku sekund na otwarciu w poniedziałek i zakończył dzień na prawie 15% wzrostu, co było największym jednodniowym, procentowym wzrostem czarnego złota w historii. W trakcie dzisiejszej sesji wzrosty zostały niemal całkowicie zniesione, jednak wciąż sprzedający muszą zamknąć ogromną lukę wzrostową, aby powrócić do poziomów cenowych sprzed tygodnia.

brent
Kurs ropy Brent na interwale dziennym, źródło: tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here