Naga MarketsKurs ropy rósł o 85% w maju. OPEC gotowe na dalszą redukcję?Według dwóch źródeł Reutersa, OPEC i Rosja zbliżają się do kompromisu w sprawie czasu trwania obecnych cięć w wydobyciu ropy naftowej i obecnie dyskutują nad propozycją przedłużenia ograniczeń dostaw na jeden do dwóch miesięcy.

  • Arabia Saudyjska proponuje przedłużenie redukcji wydobycia do końca roku.
  • Spotkanie liderów państw grupy OPEC+ prawdopodobnie odbędzie się już w czwartek.
  • Ceny ropy utrzymują się na poziomie 35 dolarów za baryłkę. 

OPEC+ zdecyduje co dalej z ograniczeniem wydobycia

W kwietniu OPEC+ podjął decyzję o obniżeniu produkcji o rekordową ilość 9,7 milionów baryłek dziennie, czyli około 10% światowej produkcji, aby podnieść ceny dotknięte spadkiem popytu związanym z drastycznymi ograniczeniami w przemieszczaniu się.

Te artykuły również Cię zainteresują
Źródła Reutersa twierdzą, że zamiast łagodzić cięcia wydobycia w lipcu, Arabia Saudyjska woli utrzymać je do końca roku.

Zobacz również: Kurs ropy naftowej to problem geopolityki, ospały popyt odbija

Inne źródło z OPEC+ stwierdziło, że istnieje poparcie dla propozycji Rosji dotyczącej przedłużenia ograniczeń produkcji o jeden miesiąc, ale „nadal nie osiągnęliśmy porozumienia w tej sprawie”.

W ciągu miesiąca cena ropy WTI wzrosła o 78,31%

Grupa OPEC+ prawdopodobnie zorganizuje spotkanie online 4 czerwca w celu omówienia polityki produkcji, po tym jak Algieria, która obecnie sprawuje prezydencję w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), zaproponowała przyspieszenie spotkania zaplanowanego na 9-10 czerwca.

Zmniejszenie produkcji przez OPEC+, w połączeniu z rekordowym spadkiem w krajach takich jak Stany Zjednoczone i Kanada, przyczyniło się do podniesienia cen ropy do 35 dolarów za baryłkę, ale utrzymują się one na poziomie zaledwie połowy poziomu z początku roku.

Wykres przedstawiający zmianę ceny ropy WTI w ciągu ostatniego miesiąca, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here