Naga MarketsKurs ropy od początku miesiąca mocno w górę na zagranicznych giełdachOd początku miesiąca kurs ropy na giełdzie w Nowym Jorku i Londynie poszybował o kilkanaście procent. Baryłka WTI jest wyceniana na ponad 40 USD.

Cena ropy ze wsparciem inwestorów

Zwyżki przyśpieszyły na początku tego tygodnia po informacji o postępie prac nad szczepionką na COVID-19. W pewnym momencie poniedziałkowej sesji surowiec drożał nawet ponad 10 proc. Tak znaczna skala wzrostów odbiega nieco od zdroworozsądkowej oceny sytuacji.

Założenie, że opracowanie szczepionki jest kamieniem milowym na drodze do powrotu do normalności a wraz z nią do wzrostu zapotrzebowania na paliwa jest absolutnie słuszne. Mimo to, należy pamiętać, że jest to bardzo odległa perspektywa. Przed nami wiele tygodni zdominowanych przez epidemię, restrykcje i obawy o wzrost gospodarczy. Im mocniej ceny ropy wzrosną na nagłówkach o szczepionce, tym bardziej rajd ten będzie zagrożony. Tym bardziej, że za kilka tygodni spotkają się przedstawiciele OPEC + Wysokie ceny ropy będą zniechęcać do kontynuacji ograniczania wydobycia.

W konsekwencji, na początku przyszłego roku rynek surowca mógłby znów znaleźć się zbyt daleko od punktu równowagi. Nie należy przy tym zakładać wykrystalizowania się trwałego trendu spadkowego a raczej oczekiwać, że pojawiać będą się kilkudniowe turbulencje i załamania. Dokładnie takie jak te, które ostatnio sprowadziły kurs WTI poniżej 35 USD za baryłkę.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here