Naga MarketsKurs ropy naftowej z sygnałem sprzedaży. Cena spada z lokalnych maksimówCena ropy naftowej WTI w poniedziałek spada do okolic 52 dol. za baryłkę kontynuując silną przecenę o ponad 2% z piątkowej sesji. Na notowaniach surowca zaważyło przede wszystkim umocnienie dolara oraz weryfikacja prognoz dotyczących popytu na ropę, które zderzyły się z zaostrzeniem obostrzeń wskutek pojawienia się nowych szczepów koronawirusa.

  • Chiny zanotowały dodatnią stopę wzrostu gospodarczego w 2020 roku, która przekroczyła oczekiwania IMF
  • Eksport ropy w Libii spadł o 200 tys. baryłek dziennie wskutek uszkodzenia rurociągu
  • Ropa Brent od początku roku zyskała ponad 6%

Ropa spada z lokalnych maksimów

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie NYMEX spada o 0,71% do 52,05 dol. za baryłkę, po tym jak piątkowa sesja przyniosła zniżkę o ponad 2% z 11-miesięcznych minimów w okolicach 53,80 dol. bbl. Warto w tym przypadku przyjrzeć się sytuacji technicznej, jaka ma miejsce na wykresie ropy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przede wszystkim, czwartkowa oraz piątkowa sesja utworzyły formację świecową “objęcia bessy”, która po długotrwałym rajdzie rozpoczętym jeszcze w listopadzie z okolic 34 dol. za baryłkę, może oznaczać korektę lub przerwanie trendu wzrostowego. Co istotne, jak do tej pory poniedziałkowa sesja przynosi potwierdzenie tej formacji poprzez otwarcie oraz notowanie obecnej ceny poniżej zamknięcia z piątku. Ostatecznym potwierdzenie będzie jednak kompletna dzienna świeca.

Kurs ropy naftowej z sygnałem sprzedaży. Cena spada z lokalnych maksimów
Notowania ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Na wykresie czerwoną strzałką zaznaczona została bieżąca formacja, a niebieską poprzednia, która dała ostatecznie niejednoznaczny sygnał.

Kurs ropy naftowej z sygnałem sprzedaży. Cena spada z lokalnych maksimów
Notowania ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

Analogiczna sytuacja ma miejsce na wykresie ropy Brent notowanej na europejskiej giełdzie ICE, która w poniedziałek również tanieje, w tym przypadku o 0,22% do 54,68 dol. za baryłkę.

Zobacz również: Cena złota spot otarła się o 1800 dol. w poniedziałek rano

Informacje związane z pakietem stymulacji fiskalnej raczej nie są już wsparciem dla notowań ropy, a przedstawiony przez Joe Bidena plan programu wartego łącznie 1,9 bln dol. nie zrobił wrażenia na rynku surowcowym. Kilkumiesięczne zapowiedzi pakietu spowodowały, że jest on wliczony w cenę. Możliwe, że w tym przypadku już tylko negatywne wieści dotyczące stymulacji fiskalnej w USA wywołają reakcję kursu ropy.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Już w środę będzie miała miejsce inauguracja Bidena, więc być może już wkrótce poznamy więcej szczegółów na temat pakietu stymulacyjnego, ale także polityki energetycznej Stanów Zjednoczonych, która prawdopodobnie będzie zakładać stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych.

Chińskie PKB wzrosło w 2020 roku o 2,3% w ujęciu rocznym jak wynika z opublikowanych w poniedziałek najnowszych danych. Państwo Środka poradziło sobie zatem z ograniczeniem wpływu pandemii na rozwój, co pozytywnie rzutuje na sytuację popytu na paliwa w największej azjatyckiej gospodarce i drugiej na świecie.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here