Naga MarketsSzyb wydobywczy ropy naftowejNotowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień neutralnie. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych porusza się w konsolidacji w okolicach poziomu 33,40-33,50 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent pozostają tuż powyżej poziomu 35 USD za baryłkę.

Notowania ropy rozpoczynają bieżący tydzień neutralnie

Dzisiejsza sesja zapowiada się spokojnie ze względu na brak sesji w kilku ważnych gospodarkach świata, m.in. w Stanach Zjednoczonych (Memorial Day) oraz Wielkiej Brytanii (Wiosenne Święto Bankowe). Niemniej, na globalnym rynku prawdopodobnie prym przejmą wydarzenia polityczne, głównie te związane z relacjami na linii USA-Chiny, a także deklaracje ze strony państw OPEC.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na początku bieżącego tygodnia z pewnością informacją najsilniej negatywnie wpływającą na nastroje inwestorów – również na rynku ropy naftowej – są doniesienia o nowej „zimnej wojnie”, tym razem rozgrywanej pomiędzy USA a Chinami. Ograniczanie autonomii Hongkongu przez Pekin oraz tłumienie protestów lokalnej ludności budzi sprzeciw amerykańskiej administracji i, co za tym idzie, groźby powiązane z wzajemnymi relacjami gospodarczymi. Z kolei Chiny oceniają amerykańską ostrą retorykę wobec Chin jako próbę odwrócenia sytuacji od trudnej sytuacji w samych Stanach Zjednoczonych.

Zaostrzenie relacji amerykańsko-chińskich przyćmiewa optymizm powiązany z otwieraniem się kolejnych gospodarek po restrykcjach związanych z pandemią. USA i Chiny to najwięksi konsumenci ropy naftowej na świecie, więc ich potencjalne problemy gospodarcze negatywnie przełożyłyby się na globalny popyt na ropę.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here