Naga MarketsKurs ropy naftowej w potrzasku. OPEC+ nadal bez porozumieniaW tym tygodniu inwestorzy na rynku ropy naftowej z niecierpliwością wyczekują na decyzję OPEC+ w sprawie kształtu porozumienia naftowego w 2021 roku. Oficjalne rozmowy w tej kwestii rozpoczęły się wczoraj (aczkolwiek te nieoficjalne trwały już w weekend), lecz najprawdopodobniej nie zakończą się dzisiaj, tak jak planowano. Źródła cytowane przez Reuters podają bowiem, że rozmowy OPEC+ zostały przełożone na czwartek, 3 grudnia.

Ropa naftowa traci przez brak porozumienia OPEC+

Nagła zmiana planów wynika z nieporozumień pomiędzy głównymi rozgrywającymi porozumienia naftowego – Arabią Saudyjską oraz Rosją. Saudyjczycy forsują pomysł przedłużenia dotychczasowych cięć, wynoszących 7,7 mln baryłek dziennie, na co najmniej pierwszy kwartał 2021 r. W tych planach są oni wspierani przez wiele krajów kartelu OPEC – ale nie wszystkie. Zjednoczone Emiraty Arabskie zapewniły, że poprą ten plan tyko i wyłącznie wtedy, jeśli wszystkie kraje OPEC+ będą się trzymać dotychczasowych limitów (a z tym różnie w ostatnich miesiącach bywało).

Te artykuły również Cię zainteresują
Tymczasem Rosja jest przeciwna przedłużeniu cięć w obecnej wysokości, zwłaszcza że na rynku pojawiły się nadzieje na opanowanie pandemii poprzez rychłe wprowadzenie szczepionki. Na fali optymizmu notowania ropy naftowej w ostatnim czasie rosły, więc nie ma już takiej potrzeby wspierania jej cen jak jeszcze kilka miesięcy temu. Według doniesień Reuters, Rosja proponuje stopniowe zwiększanie produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia OPEC+, o około pół miliona baryłek miesięcznie. To i tak mniejszy wzrost wydobycia niż dotychczasowe założenia porozumienia naftowego, które wskazują na podwyższenie limitu o 2 mln baryłek dziennie od stycznia.

Ze względu na brak wspólnego stanowiska, kolejne rozmowy OPEC+ odbędą się w czwartek, a nie – jak wcześniej planowano – dzisiaj o 14:00 polskiego czasu. Nadal więc nic nie jest przesądzone, a nieporozumienia pomiędzy sygnatariuszami porozumienia naftowego mogą budzić obawy. Jedno wydaje się jednak pewne – to, że jakaś modyfikacja porozumienia nastąpi, i że będzie musiała nastąpić prędko.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here