Naga MarketsKurs ropy naftowej na drodze do imponującego miesięcznego wzrostuBieżący tydzień na rynku ropy naftowej na razie upływa bez przełomowych zmian. Co prawda sesje w środę i czwartek przyniosły nieco więcej zmienności, jednak ostateczny bilans całego tygodnia może być neutralny. Dzisiaj rano notowania ropy naftowej znajdują się pod delikatną presją podaży – wczoraj ukazały się kolejne dane pokazujące wzrost zapasów ropy w USA, a dodatkowym czynnikiem sprzyjającym sprzedającym są napięcia na linii USA-Chiny.

Neutralny tydzień dla notowań ropy

Nie zmienia to faktu, że notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do wypracowania wyjątkowo dobrego wyniku w skali całego miesiąca. Maj na rynku ropy upływał pod znakiem zwyżek, które nastąpiły po wyjątkowo emocjonującej drugiej połowie kwietnia. To właśnie końcówka kwietnia była czasem ogromnej zmienności i pamiętnego zejścia cen kontraktów na ropę WTI do ujemnych poziomów.

Te artykuły również Cię zainteresują
W maju wzrosty notowań ropy naftowej rozpoczęły się więc od niskiej bazy. Dodatkowo, polepszeniu nastrojów sprzyjały komunikaty polityczne i dane fundamentalne. Kraje OPEC+ zadecydowały o dużych cięciach produkcji ropy naftowej właśnie począwszy od maja. Dodatkowo, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie spadki wydobycia przyspieszyły, a nawet pojawiły się przejściowe zniżki zapasów ropy w USA.

W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI obecnie wypracowały już ponad 50-procentową zwyżkę, czyli najwyższą w historii. Z kolei notowania ropy Brent rosną o ponad 30%, co jest najlepszym wynikiem od 1999 r.

Notowania ropy naftowej WTI – dane miesięczne
Notowania ropy naftowej Brent – dane miesięczne

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here