Naga MarketsKurs ropy naftowej mocno w dół: Brent i WTI tracą przez umocnienie dolaraNotowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od wyraźnej zniżki. Cena ropy WTI zeszła dzisiaj już do okolic 47,60 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent oscylują w rejonie 50,50 USD za baryłkę. Tym samym, cena ropy naftowej zniwelowała zwyżki z ostatnich kilku dni.

Kurs ropy naftowej niweluje zwyżki

Początek poniedziałkowej sesji na globalnych rynkach finansowych upływa pod znakiem podwyższonej awersji do ryzyka za sprawą niepokojących doniesień o rozprzestrzenianiu się koronawirusaw krajach azjatyckich, jak również w Europie. Tym razem w centrum uwagi znalazła się Wielka Brytania, gdzie pojawiła się bardziej zaraźliwa mutacja koronawirusa, co z kolei poskutkowało prawie natychmiastowymi restrykcjami ze strony innych państw, dotyczącymi podróżowania do i z Wielkiej Brytanii.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na fali pesymizmu inwestorów zyskują bezpieczne przystanie, w tym amerykański dolar. Umocnienie USD przekłada się natomiast na presję podażową na rynkach wielu surowców, w tym ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Sprzedającym na rynku ropy sprzyjała również sobotnia wypowiedź rosyjskiego ministra energii, Aleksandra Nowaka – przypomniał on bowiem, że globalny popyt na ropę naftową nadal jest o 6-7 mln baryłek dziennie mniejszy niż przed pandemią.

Dla przypomnienia: zanim w globalny rynek uderzył koronawirus, światowy popyt na ropę oscylował w okolicach 100 mln baryłek dziennie. Pierwsze, wiosenne restrykcje doprowadziły do jego chwilowego obniżenia nawet o około 20%, jednak w późniejszych miesiącach popyt na ropę zaczął się stopniowo odradzać. Niemniej, powrót do normalności będzie trwał długo. Chociaż wprowadzenie szczepionki dało szansę na opanowanie wirusa, to już obecnie wiadomo, że najbliższe miesiące prawdopodobnie przyniosą rosnącą liczbę zakażeń i utrzymanie wielu restrykcji, a nawet wprowadzenie kolejnych ograniczeń.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here